U Grčkoj je jutros počeo važan referendum (i to ne samo za Grčku), a ovo je 7 stvari koje morate znati

Prva opcija je 'Oxi' odnosno 'Ne', a ispod toga stoji 'Nai' ili 'Da'

An Orthodox priest prepares to cast his ballot for the Greek referendum at a polling station in Athens on July  5, 2015. Nearly 10 million Greek voters headed to the polls today to vote in a historic, tightly fought referendum on whether to accept worsening austerity in exchange for more bailout funds, in a gamble that could see it crash out of the euro.  AFP PHOTO / LOUISA GOULIAMAKI
FOTO: AFP

U Grčkoj će se u nedjelju odlučivati o tome žele li građani prihvatiti uvjete međunarodnih kreditora za nastavak paketa pomoći, odnosno mjere štednje. Analitičari se slažu kako će ovaj referendum imati puno dublje posljedice. Grčki premijer Aleksis Cipras poziva građane da glasuju protiv mjera štednje, a iz EU poručuju kako bi to značilo i izlazak Grčke iz eurozone. U nastavku su najvažnije stvari koje trebate znati o dramatičnom grčkom referendumu.

1. Na referendumu će se glasati o mjerama štednje

Gotovo 10 milijuna grčkih birača počelo je glasovati nakon što su birališta otvorena u 7 sati po lokalnom vremenu. Grci će na referendumu odlučivati o tome žele li prihvatiti uvjete međunarodnih vjerovnika kako bi dobili novu pomoć. Europske institucije od Grčke zahtijevaju mjere štednje kako bi s Atenom dogovorili novi paket pomoći. Referendumsko pitanje glasi “Treba li prijedlog koji su iznijeli Europska komisija, Europska središnja banka i Međunarodni monetarni fond na euroskupini 25. lipnja 2015., a koji se sastoji od dva dijela koji zajedno čine njihov sveobuhvatni prijedlog, biti prihvaćen?”

Zanimljivo je da je prva opcija na glasačkom listiću “Oxi” odnosno “Ne”, a ispod toga je odgovor “Nai” odnosno “Da”.

Referendumski listić
Referendumski listić

2. Koje je pravo značenje referenduma?

Grčki premijer Aleksis Cipras i čelnik Syrize poziva građane da na referendumu glasuju protiv mjera štednje. Tvrdi da bi se tako ojačala pregovaračka pozicija Atene, te da bi se građani uključili u cijele pregovore. S druge strane čelnici europskih zemalja i institucija EU poručuju kako bi odbijanje mjera štednje zapravo značilo odbijanje članstva u eurozoni.

3. Što kažu ankete?

Premda su u početku ankete pokazivale veću podršku opciji “Ne”, čini se kako se to promijenilo. Nove ankete koje je proveo institut ALCO daju blagu prednost opciji da. Prema toj anketi 44.8 posto glasača dat će svoj glas za prihvaćanje ponude međunarodnih kreditora, dok će 43.4 posto glasača biti protiv. Neodlučnih je za sada 11.8 posto.

4. A što kladionice?

Update on #Greferendum betting odds (Ladbrokes, PP, WilHill) Yes 1.44-1.50 (63-65%) No 2.50-2.62 (36-38%) #Greece pic.twitter.com/HG4IOTkms4

— Manos Giakoumis (@ManosGiakoumis) July 4, 2015

Kladionice nešto veću prednost daju opciji da. Na uloženih 10 eura da će građani većinski glasati za mjere štednje, imat ćete profit nešto manji od 5 eura. S druge strane, ako građani glasuju protiv, a vi uplatite 10 eura na takvu okladu, to će vam donijeti više od 15 eura profita. Prevedeno, to znači da kladionice smatraju da postoji 63 – 65 posto vjerojatnosti (ovisno o kladionici) da će građani glasati za mjere štednje, odnosno 36 – 38 posto da će građani glasati protiv mjera štednje

5. U Ateni prosvjedi za i protiv referenduma

Prosvjedi u Ateni
Prosvjedi u Ateni dpa Picture-Alliance/AFP

U petak je u Ateni prosvjedovalo oko 25 tisuća ljudi protiv mjera štednje. Nekoliko dana prije, na istom se mjestu, grčkom trgu Syntagma u podnožju parlamenta prosvjedovala za opciju za mjere štednje na referendumu.

6. Zapravo se glasa o ponudi koja je istekla

Referendum o fiskalnim pitanjima sam je po sebi neobičan i specifičan. Ono što ovaj referendum čini još neobičnijim je to što se zapravo glasa o ponudi koja više ne postoji. Glasa se o dokumentima koje je grčka Vlada objavila na internetu, ali ti paket pomoći Grčkoj je istekao i tek treba ispregovarati uvjete novog. Ovi uvjeti o kojima se glasa više nisu na stolu, poručuju iz Europe.

7. Što će napraviti Cipras ako Grci zaokruže “Da”?

Cipras kaže kako će mu "ne" na referendumu ojačati pregovaračku poziciju
Cipras kaže kako će mu “ne” na referendumu ojačati pregovaračku poziciju dpa Picture-Alliance/AFP

Grčka vlada na čelu s premijerom Ciprasom od same najave da će raspisati referendum jasno je i glasno rekla kako poziva sve građane da glasuju protiv mjera štednje. Od dolaska na vlast Cipras je svoju političku agendu bazirao na protivljenju mjerama štednje. Najavio je da će “ako se građani odluče za mjere štednje, poštovati volju naroda, ali neće on biti taj koji će je provoditi.” Čini se kao da je ovo i referendum o Ciprasu.