Slovenija odlučila priznati Palestinu: 'Užasi koje gledamo su nedopustivi'

Smatraju da će to biti pritisak za obustavu vatre i oslobađanje talaca

Slovenia's Prime Minister Robert Golob addresses a joint press conference with Germany's Chancellor after their meeting in Brdo Estate, near Kranj, on March 26, 2024. (Photo by Jure Makovec / AFP)
FOTO: AFP

Slovenska vlada je u četvrtak pokrenula proceduru priznavanja palestinske države kao oblik pritiska za okončanje sukoba u Gazi, rekao je slovenski premijer Robert Golob.

Palestina bi bila priznata u granicama iz 1967. ili u bilo kojim drugim granicama dogovorenim između Palestine i Izraela nakon napretka u vezi sa sporazumom o prekidu vatre u Gazi i oslobađanja talaca.

“Vlada Republike Slovenije će najkasnije do 13. lipnja 2024. godine ocijeniti provedbu očekivanih radnji iz gore navedene odluke, te će, ako se postigne napredak, proslijediti prijedlog za priznavanje Palestine kao neovisne i suverene države Narodnoj skupštini”, navode u priopćenju.

‘Pozivam Izrael da smjesta okonča napade’

“Užasi koje svaki dan gledamo u Gazi su nedopustivi i moraju prestati. Pozivam Izrael da smjesta okonča napade na Gazu i sjedne za pregovarački stol”, rekao je Robert Golob.

Dodao je da bi želio da to priznanje bude “poticaj da što brže dođe do pregovora” i da se ubrza dijalog u UN-u o trenutnom prekidu vatre, puštanju na slobodu svih taoca te o sigurnosti i opstojnosti Izraela kroz rješenje dviju država.

Izrael smatra da je plan priznavanja palestinske države koji su uz Sloveniju najavile još i Irska, Španjolska i Malta “nagrada za terorizam” i da će smanjiti izglede za dogovorno rješenje sukoba u Gazi.

Planiraju priznati Palestinu ovaj mjesec

Neke od tih zemalja planiraju priznati palestinsku državu 21. svibnja, a datum slovenskog priznanja će ovisiti o napretku u mirovnim pregovorima, najkasnije do 13. lipnja. Ako se napredak ubrza, Slovenija će brže završiti postupak priznavanja.

Golob vjeruje da ta odluka u sebi sadrži očekivanja za sve uključene u sukob: napredak u mirovnim pregovorima, oslobađanje talaca i reformu Palestinske samouprave.

Opća skupština UN-a će 10. svibnja glasati o nacrtu rezolucije kojom bi se priznalo da su Palestinci kvalificirani za punopravno članstvo u UN-u te preporučilo Vijeću sigurnosti da razmotri potencijalno članstvo. Od 1988., 139 od 193 članice UN-a je priznalo palestinsku državnost.

Opća skupština će podržati nacrt rezolucije

Diplomatski izvori očekuju da će Opća skupština podržati nacrt rezolucije koja ide u smjeru članstva Palestine u UN-u. Međutim, još su uvijek moguće promjene u tekstu, nakon što su pojedini diplomati izrazili zabrinutost zbog dodatnih prava i privilegija koja trenutni nacrt jamči Palestincima.

Smatraju da bi takvo nešto moglo postati presedanom za neke druge slučajeve kao što su Kosovo i Tajvan. Izraelski veleposlanik pri UN-u Gilad Erdan osudio je nacrt rezolucije rekavši da bi ona de facto dala Palestincima prava i status države, što smatra protivnim Povelji UN-a. “Ako nacrt bude usvojen, očekujem da SAD prekine financiranje institucija UN-a, u skladu s američkim zakonima”, kazao je Erdan.

Prema zakonima SAD-a, Washington ne može financirati nijednu UN-ovu organizaciju koja pruža punopravno članstvo bilo kojoj skupini koja nema “međunarodno priznate atribute” državnosti. Tako je 2011. prekinuto financiranje UNESCO-a nakon što je Palestina postala punopravna članica.