Serija čudnih poteza Jandrokovića daje za naslutiti: HDZ je u Mariji Selak Raspudić detektirao Milanovićevu Ahilovu petu

Što stoji iza u zadnje vrijeme neobično učestale prakse da prijedlozi potencijalne kandidatkinje za šeficu države dolaze na dnevni red?

FOTO: Pixsell

Nezavisna saborska zastupnica Marija Selak Raspudić na korak je do službene najave da će se kandidirati na predsjedničkim izborima koji bi se trebali održati krajem godine. U svojim javnim istupima posljednjih mjesec dana kazala je kako intenzivno razmišlja o tom potezu, no da će joj najveći problem biti osiguravanje logistike za kampanju.

Selak Raspudić razišla se s Mostom u paketu sa suprugom i saborskim zastupnikom Ninom Raspudićem i time si ograničila potrebne resurse, no novinar Novog lista Dražen Ciglenečki piše kako se nešto vrlo zanimljivo politički događa oko nje. Naime, njezini prijedlozi u Saboru do sada nisu nailazili na odobravanje vladajuće većine, barem do sada.

Ciglenečki ukazuje na detalj da se u petak u Saboru raspravljalo o njezinom prijedlogu rezolucije o umjetnoj inteligenciji, a već u utorak će na dnevnom redu biti i njezin prijedlog izmjena Zakona o gradnji.

Jandrokovićev interes za njene prijedloge

Oba prijedloga upućena su u proceduru još u prošlom sazivu, kada HDZ-ov Gordan Jandroković nije pokazivao interes za njezine ideje, pa ih je puštao da se kisele negdje na dnu dnevnog reda sa svim ostalim oporbenim inicijativama, no nakon raskola u Mostu i koketiranja s predsjedničkim ambicijama odmah je odlučio da će se raspravljati i glasovati o spomenutim prijedlozima.

“Tako je Marija Selak Raspudić neočekivano dobila šansu da se na ovaj način promovira uoči odluke o predsjedničkoj kandidaturi. Inicijative ostalih oporbenih klubova Jandroković uobičajeno ignorira, a donedavna zastupnica Mosta ih u dnevnom redu aktualne sjednice Sabora ima još sedam”, naglašava Ciglenečki.

Ipak, ova HDZ-ova “sklonost” Selak Raspudić nikako ne znači da bi oni bili spremni podržati njezinu kandidaturu, već bi se vjerojatnije mogla tumačiti kao taktika stranke na čelu s Andrejem Plenkovićem da ne propusti nijednu priliku da Zoranu Milanoviću, s kojim su u tzv. tvrdoj kohabitaciji, otkinu broj glasova dajući drugim političarima prostor za iznošenje vlastitih politika, poput bivše Mostovke.

Smatra da je riječ o bitnoj funkciji

U svojim ranijim istupima Selak Raspudić otvoreno je kazala kako smatra da je predsjednička funkcija izrazito bitna te da se na njoj može učiniti puno više nego što su učinili oni koji su do sada bili na toj dužnosti. Ustvrdila je i da se ne opterećuje potencijalnim sučeljavanjem s aktualnim predsjednikom, koji je ranije ovoga tjedna potvrdio da ide po drugi mandat.

Na pitanje novinara kada će objaviti hoće li se ponovno kandidirati za predsjednika, Milanović je, onako u prolazu, ispalio “evo sad”, poručivši pritom kako očekuje podršku SDP-a. “Trebat će mi, iz niza razloga, da me ne pokradu. Imam najviše znanja i iskustva od svih mogućih kandidata, ali to naravno nikad nije presudno, ne mora biti ni sada, to su moji aduti i to je to”, dodao je.

Koga će podržati Domovinski pokret?

Nakon ove objave, uslijedila je i izjava šefa Domovinskog pokreta Ivana Penave koji je na novinarsko pitanje hoće li DP kojim slučajem podržati Milanovića, odgovorio kako su sve opcije na stolu. No, da to DP i učini, to bi potencijalno zaoštrilo odnose s njihovim koalicijskim partnerom HDZ-om, čiji je ministar Oleg Butković eksplicitno poručio DP-u da se “podrazumijeva da bi koalicijski partneri morali imati zajedničkog kandidata”.

S druge strane, predsjednik saborskog Kluba zastupnika DP-a Igor Peternel smatra kako bi stranka trebala imati vlastitog kandidata za predsjednika. “To je sjajna prilika da u tri mjeseca promoviramo svoje politike i zašto smo drugačiji od drugih, zašto smo treća stranka u zemlji”, kazao je ranije. Ustvrdio je i da mu je Milanović kao kandidat neprihvatljiv, iako je samo tren prije te tvrdnje kazao kako aktualni predsjednik ima sjajan tajming za objavu kandidature.