Prosvjetna inspekcija ne želi istražiti vrtić u Slavoniji kojim upravljaju čovjek optužen za nasilništvo i žena koja je lažirala udes

Protiv v.d. ravnateljice vodi se postupak zbog prijevare, a protiv predsjednika Upravnog vijeća zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda

Telegramu se javio mještanin koji je prijavio i da je u slavonskom vrtiću na intelektualne usluge u samo dvije godine potrošeno nevjerojatnih 210.875 eura. No, inspekcija ne želi razmatrati njegovu prijavu jer - zbog straha od odmazde - odbija otkriti svoj identitet. Cijeli slučaj još je prije nekoliko tjedana objavljen na ovom portalu, no ni to nije dovoljno

Dva tjedna nakon Telegramovog teksta kako se protiv čelnih ljudi dječjeg vrtića Bambi iz Nijemaca u Vukovarsko-srijemskoj županiji vodi kazneni postupak – protiv v.d. ravnateljice Rozalije Jurković zbog kaznenog djela prijevare, a protiv predsjednika Upravnog vijeća Ivana Pandže zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda – mještanin te općine 1. srpnja ove godine taj je slučaj prijavio Prosvjetnoj inspekciji.

Kao što smo pisali, v.d. ravnateljica vrtića zaposlena je u Općini na mjestu pročelnice Upravnog odjela za financije, razvoj i gospodarstvo. S obzirom na to da jednu tako osjetljivu ustanovu vode osobe izložene kaznenom progonu, mještanin Nijemaca (ime i prezime poznati redakciji) obratio se Samostalnom sektoru prosvjetne inspekcije, koja je u sastavu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, te ukazao i na činjenicu da je spomenuti vrtić u samo dvije godine za intelektualne usluge potrošio nevjerojatnih 210.875,68 eura.

Također, naveo je da u Upravnom vijeću vrtića, na čijem je čelu osoba koja je u kavanskoj tučnjavi nanijela teške tjelesne ozljede svom sumještaninu, kao predstavnica roditelja postavljena kuharica, zaposlena u tom vrtiću. Usput, spomenuta gospođa supruga je prvog potpredsjednika Općinskog vijeća Nijemaca, Vjekoslava Subotića. A on je u vijeće izabran s nezavisne liste Vjekoslava Belajevića, načelnika Općine Nijemci, koja je, pak osnivač Dječjeg vrtića Bambi.

Šokantan odgovor inspekcije

Mještanin Nijemaca, koji je sve ispričao Telegramu, kaže kako je prijavu podnio anonimno i poslao je s e-adrese otvorene za tu prigodu, iz koje se nije moglo iščitati njegovo ime i prezime. Učinio je to zato što njegovo dijete pohađa taj vrtić, pa se bojao moguće odmazde. No, odgovor koji je dobio iz Područne službe prosvjetne inspekcije iz Osijeka, s potpisom voditeljice službe Jasne Galić-Minarik, kaže, potpuno ga je šokirao.

“Voditeljica službe pozvala se na Zakon o prosvjetnoj inspekciji”, kaže naš sugovornik koji je prijavio nezakonitosti u vrtiću, “i objasnila da se prijavom, pritužbom ili podneskom smatra samo ono što sadrži i podatke o podnositelju. Konkretno, ime i prezime osobe, njenu adresu stanovanja te podatke za kontakt. Nevjerojatno je da njih zanima forma, a ne sadržaj.”

Doduše u odgovoru koji je mještanin Nijemaca ustupio Telegramu stoji kako je tijekom provođenja nadzora ”inspektor dužan čuvati identitet podnositelja”. “Na žalost, to nije tako”, kaže mještanin Nijemaca. “Poznato mi je kako je jedna osoba već ranije, potpisavši se punim imenom i prezimenom, prijavila nepravilnosti u provedbi natječaja za radno mjesto ravnatelja vrtića. Uprava vrtića odmah je saznala njeno ime”, dodao je.

Ne odgovaraju od 6. lipnja

Telegram se još 6. lipnja obratio načelniku Općine Nijemci Vjekoslavu Belajeviću pitajući zna li da su dvije čelne osobe Dječjeg vrtića Bambi, uz to i njegovi najbliži suradnici, izloženi kaznenom progonu, te kani li u vezi s tim što poduzeti. Do danas nije odgovorio na upit.

Zanimljivo je, međutim, da ni Samostalni sektor prosvjetne inspekcije pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, ne kani poduzeti ništa vezano uz navode o čelnim osobama Dječjeg vrtića Bambi, kao i o mogućim financijskim nezakonitostima, samo zato što prijavitelj nije dostavio svoje ime, adresu i kontakt. Ondje očito smatraju važnijim da se zna tko je prijavu podnio nego što u njoj piše.