Otvorena birališta u Hrvatskoj. Koga biramo, kako glasati i kada će se znati prvi rezultati - donosimo kratki vodič za europske izbore

Od 300 kandidata, koliko ih se nalazi na 25 izbornih lista, izabrat ćemo 12 zastupnika

FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Hrvati danas od 7 sati po četvrti put glasuju na europskim izborima. Među 300 kandidata, koliko ih se nalazi na 25 ukupno izbornih lista, izabrat će 12 zastupnika koji će idućih pet godina Hrvatsku predstavljati u Europskom parlamentu.

Osim u Hrvatskoj, birat će ih i u inozemstvu, u 40 država, na ukupno 6751 biračkom mjestu, od kojih je 98 u inozemstvu. Na europskim izborima cijela Hrvatska te inozemstvo čine jednu izbornu jedinicu, a umjesto dva, u inozemstvu se glasuje samo jedan dan, u nedjelju. Zbog vremenske razlike, prva biračka mjesta otvorena su u Australiji, u subotu u 23 sata po hrvatskom vremenu. Posljednje se otvara i zatvara biračko mjesto u Los Angelesu, u ponedjeljak u 4 sata.

Pravo glasa na ovim izborima ima 3.731.860 birača, gotovo 100.000 birača manje u odnosu na iste izbore prije pet godina. S prebivalištem u Hrvatskoj ih je 3.515.100, a registriranih birača bez prebivališta u zemlji je 216.760 birača.

Prvi rezultati kasno u nedjelju

Pred njima će se na biralištima naći popis od 25 lista, od čega su 23 stranačke – HDZ-a, Mosta, Možemo, DP-a, SDP-a i drugih – dok su dvije nezavisne, odnosno liste grupe birača, europarlamentarca Ladislava Ilčića i influencerice Nine Skočak.

Glasati se može tako da se na glasačkom listiću zaokruži samo jedna od ponuđenih lista. Može se zaokružiti i ime jednog kandidata kojem se želi dati preferencijalni glas. U izbornoj administraciji bit će angažirano oko 70.000 osoba, dok će izbore promatrati 3676 promatrača. Prvi rezultati znat će se u nedjelju u 23 sata, nakon što se zatvore biračka mjesta u Italiji, čiji birači posljednji glasuju.

Prilično mlaka kampanja

Iako će glasovi vjerojatno već biti dobrim dijelom prebrojeni, raniju objavu rezultata brani zakon, koji kaže da izborna tijela država članica EU-a, u našem slučaju DIP, ne smiju objavljivati izborne rezultate prije nego se zatvore biračka mjesta u državi članici Unije čiji birači posljednji glasuju. U EU-u se biračka mjesta najkasnije zatvaraju u Italiji, u 23 sata, pa se rezultati izbora ne smiju objavljivati prije nego što se zatvore biračka mjesta u toj državi.

DIP će od 20 sati objavljivati broj obrađenih biračkih mjesta i odaziv. U dva će navrata, u podne i 17 sati objaviti koliko je birača ispunilo svoju dužnost i izašlo na birališta.

Biračka mjesta u Hrvatskoj bit će otvorena od 7 do 19 sati, uz izuzetak osam biračkih mjesta na području Samobora koja će biti otvorena do 20:30 sati. Razlog tomu je automobilističko natjecanje Zagreb Delta Rally zbog kojega se tijekom izborne nedjelje, određeno vrijeme, tim mjestima neće moći pristupiti.

Podsjetimo, u prvom dijelu poprilično mlake kampanje u Hrvatskoj, stranke i kandidati na svoja su predstavljanja biračima potrošili oko 600.000 eura, no koliki će biti ukupan iznos znat će se tek u srpnju, kada objave cjelovite financijske izvještaje. DIP je u subotu objavio da se izbornu šutnju neuobičajeno dobro poštivalo.

Prijevremeni lokalni izbori

Uz 12 hrvatskih zastupnika u Europski parlament, birači u Gospiću, Raši, Rabu i Otoku Dalmatinskom u nedjelju će prijevremeno birati i svoju lokalnu vlast. Gospićani na izbore izlaze kako bi izabrali novog gradonačelnika, birači istarske općine Raša kako bi izabrali novu načelnicu, odnosno načelnika, a birači u Rabu i Otoku kako bi izabrali gradsko i općinsko vijeće.

I dok će na svim drugim biračkim mjestima, birači dobiti samo jedan glasački listić, u tim će gradovima i općinama dobiti po dva, jednog s imenima kandidata za europske, a drugog s imenima kandidata za prijevremene lokalne izbore.