Otkrivamo: i novi državni tajnik u Vladi ima čudnu diplomu iz Banje Luke. Htjeli smo je provjeriti, ali Hedla nisu pustili ni u zgradu

Marinko Beljo, istaknuti član DP-a svoj studij opisuje ovako: 'Mi smo baš to onako odradili čestito, što bi rekli, ne ono što ovi pričaju'

Otkrivamo: i novi državni tajnik u Vladi ima čudnu diplomu iz Banje Luke. Htjeli smo je provjeriti, ali Hedla nisu pustili ni u zgradu

Marinko Beljo, istaknuti član DP-a svoj studij opisuje ovako: 'Mi smo baš to onako odradili čestito, što bi rekli, ne ono što ovi pričaju'

Poslali smo mail Univerzitetu, zamolili odgovor na pitanja kad je Marinko Beljo ondje upisao studij, temeljem kojeg dokumenta, kad ga je završio i koliko je semestara položio, te kakvu je točno titulu stekao. Napisali smo i da ćemo sutradan doći u Banja Luku te zamolili da nam pripreme odgovore. Na ulazu nas je dočekao zaštitar, rekao kako zna da smo novinari i da nam po naređenju uprave ne može dopustiti ulazak u zgradu…

“Čistim štalu”, rekao nam je u petak, 24. svibnja, oko 15 sati Marinko Beljo (60) kad smo ga nazvali nakon što se pročulo da će on, a ne Davor Dretar Drele, biti državni tajnik iz redova Domovinskog pokreta u Ministarstvu poljoprivrede Josipa Dabre. Beljo je također visoko školovanje završio u Bosni i Hercegovini, pa smo ga zamolili za pojašnjenje gdje i kako.

“Pa vidi, to je bilo 2017., završio sam ekonomiju i to je to, magistar ekonomije”. Na pitanje na kojem sveučilištu, nakon kraćeg razmišljanja Beljo je odgovorio: “Univerzitet za poslovne studije u Banjoj Luci”. Kad smo ga upitali koliko je semestara studirao, rekao je: “Gledaj ovako, to je bilo, tamo kod njih je bilo četiri semestra, tamo sam položio razliku, a prije toga sam bio u Brčkom, završio tri godine bakalarus [bakalaureat, op. a.] na Evropskom univerzitetu u Brčkom. Onda sam položio razliku da mi priznaju predmete”. “Pa ste diplomu nostrificirali u Hrvatskoj?”, pitamo.

“Da, da”, kaže Beljo, a na našu primjedbu kako se danas dosta prašine diglo oko diploma iz Bosne i Hercegovini, pojašnjava: “Ma, dobro… Mi smo, onako, baš to stvarno onako odradili, čestito, ovaj, što bi rekli, ne ono što ovi pričaju, jer sam ja bio svjestan da će bit takvih… najviše su mi oni moji iz HDZ-a, kad sam post’o povjerenik kod predsjednice [Kolinde Grabar Kitarović] za nestale, 2019. znaš, onda su oni… Onda sam naravno morao proć’ temeljitu sigurnosnu provjeru SOA-e i onda su sve strane moguće, stranački moji prijatelji, kopali ne bi li mi našli nešto, ovaj, da nema nešto krivo, i tako. To tako uvijek ide. U uredu (?) sam ja sve to nostrificirao, radio, ovaj s tim i tako.”

Novinarima ulaz zabranjen

Kako je Evropski univerzitet u Brčkom rješenje o institucionalnoj akreditaciji od tamošnje Vlade Distrikta Brčko dobio tek početkom veljače 2022. godine, Beljo svoju diplomu nije mogao nostrificirati u Hrvatskoj, pa je studij nastavio u Banjoj Luci, gdje očito nije imao nikakvih smetnji upisati nastavak studija na Univerzitetu. A kako spomenuti Univerzitet ima institucionalnu akreditaciju, Beljo je bez problema svoju diplomu, kako kaže, nostrificirao u Hrvatskoj.

Prošlog ponedjeljka poslali smo mail Univerzitetu za poslovne studije u Banjoj Luci, zamolili odgovor na pitanja kad je Marinko Beljo ondje upisao studij, temeljem kojeg dokumenta, kad ga je završio i koliko je semestara položio, te kakvu je točno titulu stekao. Napisali smo i da ćemo sutradan doći u Banju Luku te zamolili da nam pripreme odgovore na postavljena pitanja.

Nakon što se Drago Hedl najavio, Uprava je na ulaz postavila zaštitara

Univerzitet za poslovne studije nalazi se u zgradi nekadašnje Razvojne službe velike predratne banjalučke tvrtke Rudi Čajavec, koja je u međuvremenu posve propala, a na njenom prostoru niknuo je veliki trgovački centar Emporium. Na ulazu nas je dočekao zaštitar, rekao kako zna da smo novinari i da nam po naređenju uprave ne može dopustiti ulazak u zgradu.

‘Samo sa zvaničnim institucijama’

Ostali smo iznenađeni takvim dočekom i zamolili da pozove nekoga iz uprave Univerziteta kako bismo objasnili što želimo, ali on je ponovio da je odluka uprave Univerziteta da ne možemo ući u zgradu jer za to nemamo odobrenje. Pitali smo možemo li ući kako bismo se upisali na studij, no zaštitar se nije dao: “Niste vi studenti, nećete se vi upisati. Vi ste novinari, a meni je naređeno da novinare ne puštam u zgradu”. Usput je dva-tri puta opomenuo fotografa da prestane sa snimanjem ulaza jer je, kaže, i to zabranjeno.

Nitko iz Uprave nije se javljao kad smo pokušali nazvati s hrvatskog broja

Rekli smo zaštitaru kako ne razumijemo da nam ulaz u zgradu nije dopušten jer Univerzitet ipak nije Fort Knox ili Pentagon. S ulaznih stepenica – najdalje dokle smo uspjeli doći – nazvali smo upravu Univerziteta, pokušavajući dobiti dopuštenje da nam omoguće ulazak u zgradu. No očito su se dobro pripremili, pa kad su vidjeli da zovemo s hrvatskog broja, nisu se javljali.

Banjalučki kolega nabavio je broj mobitela referentice u upravi Univerziteta, pravnice Milane Petrović, pa smo je nazvali s njegova telefona. Javila se, ali čim smo se predstavili rekla je kako je isprintala naš mail i dala ga nadležnima, ali da nisu dopustili ulazak u zgradu Univerziteta jer oni komuniciraju “samo sa zvaničnim institucijama”, ali ne i s novinarima. Pitali smo možemo li bar ući i snimiti predavaonice, no ostala je neumoljiva: “Zvoni mi telefon, prijatno!”, rekla je i prekinula poziv.

Diplome su prodavali na pumpi

Početkom veljače prošle godina u BiH je provedena policijska akcija kodnog naziva Klaster u kojoj je uhićeno nekoliko osoba zbog trgovanja diplomama visokoškolskih ustanova, odnosno privatnih sveučilišta. Glavni tužitelj BiH Milanko Kajganić tad je javno izrekao rečenicu koja se posljednjih dana citira u Hrvatskoj: diplome privatnih fakulteta i škola mogle su se kupiti i na benzinskim pumpama.

Banjalučki profesor s kojim smo razgovarali pod uvjetom anonimnosti rekao je da je cijela akcija bila pompozno najavljena kao obračun s pripadnicima kriminalne skupine umiješane u izdavanje krivotvorenih diploma privatnih univerziteta, no nakon nekoliko dana sve se stišalo jer je, kako kaže, utvrđeno da su i neki visokopozicionirani političari u Republici Srpskoj imali takve diplome.

Prema pisanju sarajevskog Oslobođenja, Agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) tijekom akcije je uhitila 11 osoba – dekana, rektora i profesora privatnih univerziteta. Tad je privremeno oduzeto 75 studentskih dosjea, matične knjige, evidencije i registri i nekoliko stotina tisuća konvertibilnih maraka. Akcijom SIPA-e tad je bio obuhvaćen i Beljin Univerzitet za poslovne studije u Banjoj Luci.

Zaštitar je bio neumoljiv

Golem novac na privatnim sveučilištima

“Da je sve čisto, jasno i transparentno, sigurno bi vas pustili u zgradu Univerziteta za poslovne studije”, kaže naš sugovornik. “Ovdje se na privatnim sveučilištima vrti ogroman novac. Dovoljno je da vam kažem kako vlasnik Univerziteta za poslovne studije Radovan Klincov vozi prestižni Audi Q8, čija je cijena veća od 200 tisuća konvertibilnih maraka.”

Vraćamo se iz Banje Luke neobavljena posla i pitamo se kako je to, bez imalo muke, bivši HDZ-ov općinski načelnik Tovarnika, potom bliski suradnik dugogodišnjeg vukovarsko-srijemskog župana Bože Galića, a danas jedan od važnijih članova Domovinskog pokreta s ozbiljnim izgledima da zasjedne u fotelju državnog tajnika u Ministarstvu poljoprivrede, potegnuvši od Tovarnika do Banje Luke nekih 250 kilometara – s lakoćom ulazio u zgradu Univerziteta za poslovne studije i ondje još lakše diplomirao, a mi – pored najave i silno uloženih napora – nismo uspjeli prekoračiti ni prag.