Ok, ovo čak i za Hrvatsku zvuči apsurdno: portal preko kojeg država dijeli EU novac udrugama nije spojen s bazom o - udrugama

Još jedan prilog nesvakidašnjem kaosu koji vlada oko državne informatičke infrastrukture za dodjelu EU novca

FOTO: PIXSELL

Zvučalo je apsurdno, čak i za Hrvatsku, zemlju u kojoj se svojedobno nije moglo do europskog novca jer u informatičkom sustavu nije radio gumb. Digitalna platforma, preko koje država provodi natječaje za dodjelu EU sredstava udrugama, spojena je na nekoliko državnih baza podataka. Ali ne i na najveću bazu podataka koju država vodi o – udrugama.

Bizarna manjkavost sustava postala je evidentna nakon što su se udruge krenule prijavljivati na nedavno raspisan javni poziv „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za promociju STEM-a“, sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda plus (ESF+). Ukupna vrijednost natječaja je 20 milijuna eura, a prihvatljivi prijavitelji su udruge i zaklade.

Sustav ne prepoznaje

No, prilikom prijave pojavile su se neočekivane teškoće. Čelnik jedne od udruga, s kojim je Telegram razgovarao, kaže da ga sustav jednostavno nije prepoznao kao ovlaštenu osobu za zastupanje udruge iako je u tom svojstvu zabilježen u Registru udruga. Taj je registar državna baza podataka koju vodi Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

Uskoro je postalo jasno i zašto. Sustav eKohezija, platforma preko koje se provodi dio natječaja za dodjelu europskih sredstava, nije povezan s tim državnim registrom pa podatke ne povlači automatski. Udruge stoga imaju dodatni administrativni korak za prijavu – moraju ručno unijeti podatke o prijavitelju i podnijeti zahtjev za ovlaštenje. Tom je zahtjevu potrebno priložiti elektronički ispis iz Registra udruga.

Sami traže u registru

Nakon toga, nadležna institucija provjerava ispravnost zahtjeva, odnosno dokumentacije i odobrava pristup ovlaštenoj osobi. S obzirom na to da sustav nije spojen na bazu podataka o udrugama, dodatni posao imat će i državna administracija, nadležna za ovaj natječaj – oni će morati provjeravati jesu li prijavitelji registrirani za područje obrazovanja, znanosti, istraživanja ili tehničke kulture, što je uvjet za ispravnost prijave.

Taj je podatak također dostupan u Registru udruga. Udruge, međutim, neće morati dodatno dokazivati još i to da su registrirane za djelatnosti predviđene javnim pozivom, kažu iz Vladinog Ureda za udruge. Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva će, napominju, „samostalno provoditi uvid“ u registar, „bez potrebe za dodatnim administrativnim postupcima ili opterećenjem za prijavitelje”.

“Stoga, prijavitelji nisu dužni podnositi dodatne dokaze o svojoj registraciji za navedena područja djelovanja, čime se za prijavitelje olakšava način prijave i ne stvara administrativno opterećenje za prijavitelje”, odgovorili su na naš upit. Na pitanje o funkcionalnostima IT sustava – zašto nije spojen s registrom udruga, a preko njega se provodi natječaj baš za udruge – upućuju na Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

‘U fazi nadogradnje’

Iz Ministarstva, pak, tvrde da je informatički sustav “u fazi nadogradnje” i da će u budućnosti biti spojen i na druge državne baze podataka, osim Sudskog registra, OIB registra i Obrtnog registra. Kontinuirano se radi na “proširenju međusobne razmjene podataka”.

“Tako se i predmetni Informacijski sustav, koji se koristi za provedbu ovog natječaja, nalazi u fazi nadogradnje te je planirano povezivanje i s ostalim dostupnim i relevantnim registrima i komponentama državne informacijske infrastrukture”, napominju iz Ministarstva.

No, na upit o tome jesu li, kao Upravljačko tijelo, pokušali ispraviti ovu situaciju kako bi administrativno olakšali prijavu na natječaj, kriptički odgovaraju: “Ministarstvo je sudjelovalo u izradi specifikacija za nadogradnju sustava, a koje uključuju i administrativna rasterećenja za krajnje korisnike”.

Work in progress

Sustav eKohezija jedan je od više državnih sustava preko kojih se provode natječaji za dodjelu europskog novca, oko kojih, kako smo nedavno izvještavali, vlada neopisiv kaos. Neki od njih su u pogonu su, ali nisu dovršeni – zato je i moguće da se ne može do novca jer “gumb ne radi” – već se razvijaju i nadograđuju u hodu. Što ne bi bilo toliko čudno da smo na samom početku novog proračunskog razdoblja EU-a. Ali nismo, nego na polovici.

Očito je work in progress odlika i eKohezije, digitalne platforme preko koje će se, potvrđuju iz resornog Ministarstva, provoditi i budući natječaji za dodjelu sredstava iz novog ESF-a. S obzirom na to da je sustav “u fazi nadogradnje”, za očekivati je da će po putu do novih natječaja nabasati na 21. stoljeće.