Obuljen je uhićenog suradnika prije par mjeseci vodila u Sabor. Tamo su zajedno lagali o poslu s geodetima

S ministricom je tumačio kako je to bio sjajan i vrhunski podvig

FOTO: Pixsell

Danas je po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) zbog afere na Geodetskom fakultetu koju je otkrio Telegram uhićen bivši pomoćnik ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, a sada glavni konzervator u Upravi za zaštitu kulturne baštine Davor Trupković. Osim njega, uhićeni su i bivši dekan Geodetskog Almin Đapo te profesor Boško Pribičević.

Trupković je, konkretno, uhićen zbog 3D skeniranja koje je, kako navodi EPPO u priopćenju, bilo preplaćeno. Đapo i Pribičević vodili su tvrtku koja je, prema njihovu dogovoru s Trupkovićem, Ministarstvu kulture i medija dostavljala izvješća sa znatno višom cijenom radova od cijene po kojoj bi iste radove obavile tvrtke s potrebnim kadrovima i opremom.

Istraga je pokazala i da je bivši pomoćnik ministra bez ikakve odgovarajuće kontrole potvrđivao izvješća o obavljenim radovima koja je podnosio dekan u ime Fakulteta. Prema pribavljenim dokazima, ta su izvješća lažno navodila da su određene zgrade snimljene ili su pak navodila zgrade za koje su plaćanja već bila izvršena na temelju ranijih izvješća.

Iznosio netočne informacije

Trupković je aktivno i intenzivno, kao blizak suradnik ministrice, bio uključen u posao geodeta s Ministarstvom kulture. Krajem siječnja je s ministricom kulture na saborskom Odboru za obrazovanje, znanost i kulturu branio posao Ministarstva s geodetima.

Tumačio je kako je to bio sjajan i vrhunski podvig koji su obavili s Geodetskog fakulteta pod vodstvom bivšeg dekana. Đapo i Pribičević zbog sumnje europskih istražitelja na pronevjeru europskog novca, proveli su dva i pol mjeseca u istražnom zatvoru.

Kada je Telegram još lani u studenome otkrio da je gospodin Trupković javno iznosio netočne informacije i tvrdio da je Geodetski fakultet snimio bitno više zgrada nego uistinu jest, ministrica je tada pred kamerama napala našu redakciju. Optužujući Telegram da smo “tendenciozni” i “maliciozni”, kazala je da je “Davor od silnih brojeva jednom možda iznio neki pogrešan”.

Policija mu banula u kuću

Na spomenutom saborskom odboru, tri mjeseca od napada na Telegram, ministrica je komentirala kako je moguće da ne zna točno koliko je zgrada skenirano. Ispričala je kako je baš tog jutra Trupkoviću rekla: “Davore, ja stalno govorim 280, a sad je 250”. Broj skeniranih zgrada koji ministrica navodi varirao je tijekom mjeseci od 220 do 250, koliko je navela saborskom odboru.

Trupković je, zabilježili smo i to, u ranijim javnim istupima prije Telegramovih otkrića, govorio da je zapravo skenirano “više od 300 zgrada”. Neupitna je činjenica, međutim, da je ministrica Obuljen Koržinek isplatila 19,1 milijun kuna za 190 zgrada koje su, s pripadajućim cijenama, taksativno popisane u tri izvješća Geodetskog fakulteta.

Tri tjedna od pojavljivanja na saborskom Odboru, policija sredinom veljače upada u Ministarstvo kulture i pretresa domove visokorangiranih osoba iz Ministarstva, među ostalima i Trupkovićev. Telegram je ranije neslužbeno doznao kako je u pitanju bilo izuzimanje e-mail korespondencije te mobilnih uređaja. Osim pretresa Trupkovićeva doma, doznali smo da se provode i pretresi domova zaposlenika iz Sektora za financije te zaposlenika iz Glavnog tajništva Ministarstva.

U Ministarstvo ga doveo Hasanbegović

Trupković je u Ministarstvo kulture došao tijekom mandata bivšeg ministra Zlatka Hasanbegovića 2016. godine, kao pomoćnik ministra. “Došao je po stručnoj liniji, prije toga bio je dugogodišnji voditelj Konzervatorskog odjela u Karlovcu”, rekao je Hasanbegović za Jutarnji list i dodao da je Trupković tek nakon njegova odlaska napredovao do glavnog konzervatora u Ministarstvu.

Trupković je imao “misterioznu ulogu” u slučaju prevelikog hotela u Crikvenici, o čemu je također pisao Telegram. Radi se o hotelu Bellevue za koji, navodno, nadležni konzervatori u Rijeci nisu željeli dati dozvolu, ali je dozvola ishođena nakon intervencija iz Zagreba. U pitanju je nadogradnja protiv koje su riječki konzervatori bili jasno protiv – da bi naposljetku bili za – a u kuloarima se šuškalo da je upravo Trupkovićev utjecaj učinio razliku.

Godinama nije podnosio imovinsku karticu

Zanimljivo je i da je Trupković imao problema s ispunjavanjem, odnosno podnošenjem imovinske kartice. Prema dokumentu objavljenom na stranicama Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Trupković karticu od 2021. nije ni predao.

U odluci od 27. srpnja prošle godine navodi se da je propustom podnošenja pravilno i potpuno ispunjenog obrasca imovinske kartice za 2021. godinu, kao i propustom podnošenja imovinske kartice povodom prestanka obnašanja dužnosti, po proteku zakonskog roka, odnosno zaključno do 30. ožujka 2022., obveznik Trupković, kao ravnatelj Uprave u Ministarstvu kulture i medija, počinio povredu članka 10. stavaka 2. i 4. ZSSI-a. Stoga mu je Povjerenstvo izreklo opomenu.

U obrazloženju piše da Trupković nije podnio imovinsku karticu ni povodom godišnje obveze podnošenja za 2021. godinu, niti ju je podnio nakon prestanka obnašanja dužnosti, u veljači 2022. godine.