Novi detalji megaprevare na jugu Hrvatske, EPPO upravo proširio istragu. Lagali da na ovom kršu uzgajaju eko smokve, maznuli milijune

Nastavlja se istraga europskih tužitelja

FOTO: DUBROVNIK INSIDER

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu donio je odluku o proširenju istrage koja je otvorena protiv četvero okrivljenika i jednog trgovačkog društva s područja Dubrovačko-neretvanske županije zbog subvencijske prijevare i pranja novca, i to zbog sumnje u još jednu subvencijsku prijevaru koju su počinili jedna od okrivljenih osoba i još jedno trgovačko društvo. Riječ je o proširenju istrage potencijalno velike prijevare u Dubrovačko-neretvanskoj županiji sa sadnicama badema i smokava.

Okrivljenici su, sumnja se, za projekt dobili dva milijuna eura, a od više tisuća voćki – jedva da se našla koja na državnom zemljištu danom im u zakup na području Dubrovačkog primorja.

EPPO je u priopćenju upravo objavio kako je u listopadu 2023. godine pokrenuo istragu u vezi s dodjelom bespovratnih sredstava Europske unije za poljoprivredu u sklopu natječaja “Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva” ukupne vrijednosti 2,5 milijuna eura. Natječaj je bio sufinanciran sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) po stopi od 85 posto te Državnog proračuna RH po stopi od 15 posto. Sumnja se da je jedna od okrivljenih osoba, u razdoblju od veljače 2015. do listopada 2023., bila u dogovoru s preostale tri osobe, s ciljem da prijevarom dođe do bespovratnih sredstava Europske unije za poljoprivredu.

Isplaćeno više od 117.000 eura

U tijeku istrage otkriveno da je ta ista okrivljena osoba počinila još jednu subvencijsku prijevaru, i to podnošenjem lažne prijave za izravna plaćanja kroz Integrirani administrativni kontrolni sustav (IAKS) za mjere ruralnog razvoja, financirane iz EPFRR-a, u ime drugog trgovačkog društva.

S obzirom na to da je posjed poljoprivrednog zemljišta bio je jedan od glavnih kriterija prihvatljivosti prijave, postoji sumnja da je, prije podnošenja prijave okrivljena osoba stvorila privid da ispunjava konkretan kriterij prihvatljivosti tako što je prijevarom stekla zakup poljoprivrednog zemljišta velike površine u državnom vlasništvu. Nakon toga, u razdoblju između svibnja 2019. i srpnja 2021. godine, ta je okrivljena osoba podnijela Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju tri zahtjeva za plaćanje, koji su sadržavali neistinite podatke.

Agencija je na temelju prva dva zahtjeva isplatila 58.885,91 euro, dok je u trećem zahtjevu utvrdila nepravilnosti, zbog čega nije došlo do još jedne isplate u iznosu od 6.839,33 eura. Zbog toga je EPFRR pretrpio gubitak od 58.885,91 euro. U daljnjem tijeku istrage provest će se potrebne istražne radnje kako bi se utvrdile sve okolnosti navodnih kaznenih djela.

Riječka poduzetnica u središtu afere

Kao što smo pisali ranije, u središtu afere našla se riječka poduzetnica Vanja G., vlasnica tvrtke Ševelj d.o.o. Poduzetnicu se sumnjiči, kako smo tada neslužbeno doznali, da je uz pomoć ostalih osumnjičenih odgovornih osoba iz nekoliko tvrtki lažirala podatke o tome da raspolaže vlastitim sredstvima za podizanje nasada smokava na zemljištima kod Dubrovnika.

“Mogu potvrditi da smo krenuli u realizaciju projekta podizanja jednogodišnjih nasada badema i smokava na otocima Jakljan i Šipan. Ovaj projekt vrijedan je 18 milijuna kuna, a sufinanciran je iz EU fondova i hrvatskog proračuna u iznosu od 15,5 milijuna kuna “, kazala je entuzijastična Vanja G. u kolovozu 2017. za Dubrovački list.

Dubrovačka biskupija, kojoj je tada na čelu bio biskup Mato Uzinić, potvrdila je da su poduzeću dali svoju zemlju na otoku Jakljanu u zakup. Ugovor o zakupu 300.000 četvornih metara s Crkvom je potpisan 2015.

Zakup zemljišta na 50 godina

Kasnije je poduzeće Ševelj, koju je vodila ista vlasnica, tražilo i državnu zemlju u zakup. Na fotografijama snimljenima 2022. godine na lokacijama Topolo, Visočani i i Majkovi gornji, ovako su izgledali nasadi na zemljištu koje je ta tvrtka dobila od države.

DUBROVNIK INSIDER

Riječ je o čak 903.000 metara četvornih u općini Dubrovačko primorje. Temu je otvorio lokalni portal Dubrovnik Insider. Otkrili su da se tvrtka Ševelj 2017. prijavila za projekt sadnje badema i smokava te su povukli sredstava iz EU fondova.

Država im je tim lokacijama dala u zakup zemljište na 50 godina. Objavili su informaciju da na tom zemljištu nema zasađenih voćaka, barem ne u broju za koji su još 2017. dobivene potpore. Fotografijama je dokumentirano da je na cijelom zemljištu, na kojemu je trebao nastati nasad s više tisuća stabala, zapravo tek par mladih smokava.