Ministarstvo gospodarstva vodili su legendarni biznismeni i notorne lopuže. Za većinu njih Šušnjar je perolaka kategorija

Karijera u izvršnoj vlasti za neke je bila dobra startna pozicija prema ozbiljnom bogatstvu, drugima je utaban put prema Remetincu

FOTO: Telegram/Pixsell

Neki su bili kolekcionari prepariranih polarnih medvjeda, druge su nazvali mladim lavovima, jednom su mandat obilježili reflektori, drugome radijatori, Borgovi ili mostovi koji ne vode nikamo. Karijera u izvršnoj vlasti za neke je bila dobra startna pozicija prema ozbiljnom bogatstvu i dvorcima, lukrativnim pozicijama u Podravci ili HNB-u, drugima je utaban put prema Remetincu.

Duga je lista onih koji su vodili ministarstvo u koje ulazi Ante Šušnjar, odvjetnik i stečajni upravitelj iz kvote DomPoka. Mario Radić za kojeg se u medijima spekuliralo da će voditi taj resor naglo je odustao. “Moja povezanost s Pavlom Vujnovcem je jedan od razloga, ali to je žalosno”, rekao je i dodao za potencijalnog ministra gospodarstva prilično neobičnu računicu o milijardu eura poreza.

“Promet PPD-a pada jer će, kako sam ja čuo iz određenih krugova, Vujnovac jedan dio poslovanja preseliti iz Hrvatske u Švicarsku. Hrvatska će izgubiti vjerojatno milijardu eura poreza, to će biti rezultat kampanje Nikole Grmoje i svih njih oko toga.” U prvom tjednu novog ministra Šušnjara, koji će biti 24. po redu, popisali smo tko je sve bio na čelu tog važnog resora.

Premijer upoznao ministra dan ranije

Nakon konstituirajuće sjednice Sabora premijer Plenković kratko je rekao da je Šušnjara, koji će voditi taj važan resor, upoznao tek dan ranije. “Ima sličan background kao Habijan, pa očekujem da će se snaći.” Nesretni i neki će reći fatalni resor energetike i gospodarstva u neovisnoj Hrvatskoj počelo je s osobama koje su barem imale respektabilne karijere i zaslužile bibliografsku natuknicu u tehničkim enciklopedijama.

U prvoj i drugoj vladi koje su vodili najprije Stipe Mesić pa Josip Manolić, ali u kojima je zadnju riječ u polupredsjedničkom sustavu imao Franjo Tuđman, ministar energetike i industrije bio je Božo Udovičić. “Prije nego što sam postao ministar u Prvoj hrvatskoj vladi, bio sam energetičar, i to sam ostao i kad sam smijenjen”, napisao je akademik, predavač na zagrebačkom ETF-u i splitskom FESB-u, suosnivač, s Hrvojem Požarom, Zagrebačke energetske škole.

Božo Udovičić Marko Lukunic/Vecernji list

Od oca Apaurina do kralja pumpi

Desetljeće i pol kasnije kritizirao je privatizaciju i pretvorbu. “Umjesto da se Hrvatska uklopi u okvir onih zemalja koje su joj nekad gledale u leđa – Hrvatska doživljava uporni i gotovo svekoliki pad”, napisao je u knjizi “Pad umjesto uspona”. U Vladi koju od srpnja 1991. do kolovoza 1992. vodi Franjo Gregurić kratko će ministar energetike i industrije biti Enzo Tireli, doktor tehničkih znanosti i sveučilišni profesor u Rijeci, ali i HEP-ov direktor izgradnje TE Plomin 2 podignute osamdesetih.

Naslijedit će ga u sedmomjesečnoj Šarinićevoj vladi kao ministar industrije, brodogradnje i energetike Franjo Kajfež, doktor kemijskih znanosti koji je registrirao Apaurin. Od 1993. do kraja 1995., premijer je Nikica Valentić, a ministar gospodarstva Ivan Čermak, danas jedan od najbogatijih ljudi u Hrvatskoj.

Ivan Čermak na jahti Sagitta Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Sedamdesetih se bavio servisiranjem klima-uređaja, bio suvlasnik diskoteke The Best na Jarunu, ali veliki poslovi s naftom otvorili su mu se kad je ušao u HDZ i Vladu. Kroz devedesete, ovaj umirovljeni general HV-a razvija naftni biznis s naftom te gradi lanac benzinskih crpki Crodux koji je prije tri godine prodao slovenskom Petrolu za 191,7 milijuna eura.

Vidoševićev uspon

Čermaka će u Vladi Nikice Valentića zamijeniti kao ministar gospodarstva tada mlada zvijezda HDZ-a Nadan Vidošević koji će vrlo brzo postati šef Hrvatske gospodarske komore.

Vidošević se 2009. kandidirao za predsjednika države, a ostat će zabilježena njegova izjava da su “Hrvati lijen, neobrazovan narod koji nema radne navike, navikao je živjeti na tuđem novcu, i to je temeljni razlog zbog kojega nijedna vlada nije u stanju riješiti prave probleme.”

Nadan Vidoševic kao predsjednički kandidat Marko Prpic/PIXSELL

Nekoliko godina kasnije bit će uhićen, a javnost će ostati šokirana razmjerima njegova bogatstva, uključujući nekretnine, umjetnine i preparirane trofeje među kojima su se isticali mošusno govedo, los i polarni medo otkriveni u ‘bunkeru ‘njegove vile. Nepravomoćno je osuđen na osam godina zatvora za izvlačenje milijuna iz Komore.

Dečki iz Hennessyja

Ministar gospodarstva u Valentićevoj vladi 1995. postaje Zlatko Mateša. “Problem je bio napuniti Vladu kojoj nitko nije davao dulje od tri mjeseca. Lasom sam morao hvatati ljude koji bi željeli biti moji ministri”, govorio je tada Valentić. Inflacija je tada 150 do 200 posto mjesečno, prosječna plaća 200 maraka. Valentić vodi antiinflacijski i stabilizacijski program, uvedena je nacionalna valuta kuna, inflacija svedena na nulu.

Zlatko Mateša i Nikica Valentić Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Bilo je vrijeme ubrzane pretvorbe i privatizacije čije kobne posljedice nacionalno gospodarstvo i dalje trpi. Tehnomenadžersku struju u HDZ-u mediji nazivaju dečki iz Hennessyja, a u neformalnoj skupini prozvanoj po kafiću u Kačićevoj ulici su Valentić, Bosiljko Mišetić, Davor Štern, Borislav Škegro, Neven Porges, Mladen Vedriš, Ivica Crnić, Mateša i Gregurić.

Davor Štern Luka Stanzl/PIXSELL

Iste godine u kojoj Valentić bez znanja javnosti piše dramatično pismo Tuđmanu, 1995., BDP je veći za 6,8 posto. Vrlo brzo nakon primitka tog pisma, Tuđman je u žurnom postupku prihvatio već ponuđenu Valentićevu ostavku. Premijer postaje Zlatko Mateša, a resor gospodarstva vodi najprije Davor Štern, kojeg nasljeđuje Nenad Porges.

Nenad Porges Robert Anic/PIXSELL

Dvojica liberala i jedna ekonomist

Nakon pobjede 3. siječnja 2000., Ivica Račan postaje premijer. Dvije godine je njegov ministar gospodarstva HSLS-ov Goranko Fižulić, kratko je ministar i Hrvoje Vojković kojeg tada nazivaju mladim lavom, a ovih dana europski tužitelji optužit će ga zbog subvencijske prevare u aferi “tulipan”. Naslijedit će ga profesor sa zagrebačke Ekonomije Ljubo Jurčić.

Hrvoje Vojković Goran Stanzl/PIXSELL

U prvom mandatu Ive Sanadera ministar gospodarstva, rada i poduzetništva je Branko Vukelić, poznat po mostu koji ne vodi nikamo. Nakon njega stiže Damir Polančec koji pak koji odlazi zbog afere Spice, odnosno pokušaja preuzimanja Podravke novcem kompanije. Oslobođen je optužbi deset godina kasnije.

Damir Polančec Sanjin Strukic/PIXSELL

U Vladi premijerke Jadranke Kosor resor preuzima Đuro Popijač, dotadašnji šef Hrvatske udruge poslodavaca. U Milanovićevoj vladi Radimira Čačića nasljeđuje HNS-ovac Ivan Vrdoljak. Ostat će zapamćen po razdjelnicima, nepravilnostima u dodjeli bespovratnih sredstava, prijetnji članu NE Krško te najavama gospodarskog rasta. U njegovu mandatu rast je počelo bilježiti PPD poduzeće njegovo prijatelja Pavla Vujnovca.

Đuro Popijač, Jadranka Kosor i Branko Bačić Zeljko Lukunic/PIXSELL
Ivan Vrdoljak i Andrej Plenković Marko Lukunic/PIXSELL

Plenkovićeve hokejaške izmjene

U Vladi Tihomira Orešković ministar gospodarstva bit će mostovac Tomislav Panenić kojeg je pratila afera ‘stiropor. Premijer Andrej Plenković taj resor dodjeljuje Martini Dalić. Nakon manje od dvije godine Dalić zbog afere Borg daje ostavku, onda piše knjigu o slomu ortačkog kapitalizma te biva nagrađena pozicijom šefice Podravke.

Dovest će Plenković potom Darka Horvata koji je u aferi “po babi i stričevima” uhićen zbog sumnje da je nezakonito dijelio novčane poticaje. Plenković će zatim uvesti Tomislava Ćorića u čijem će se mandatu dogoditi pljačka Ine za milijardu kuna, te zatvoriti rafinerija u Sisku.

Martina Dalić, Tomislav Ćorić, Oleg Butković Patrik Macek/PIXSELL

Fotelja mu se zaljuljala zbog pogodovanja investitorima u vjetroparku Krš-Pađene i dodjela koncesije za hidroelektranu tvrtki koja se bavila – zaštitarstvom. Nagrađen je mjestom viceguvernera Hrvatske narodne banke, i plaća mu je prema imovinskoj kartici 6362 eura.

Nova runda

I Horvatov i Čorićev slučaj povezuje Josipa Rimac. Davor Filipović tući će se s bivšim šefom HEP-a Franom Barbarićem u aferi plin za cent, najavit će borbu protiv predatora, na koncu će biti ekspresno smijenjen nakon što je tjednik Nacional objavio Lovrinčevićevu prepisku sa suradnikom Mreže TV oko financiranja medija novcem poreznih obveznika.

Davor Filipović i Andrej Plenković Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Filipović se nakon smjene vratio na Ekonomski fakultetu u Zagrebu, naslijedio ga je krajem prošle godine varaždinski odvjetnik Damir Habijan. U novoj rotaciji, Habijan postaje ministar pravosuđa i uprave, Šušnjar ministar gospodarstva.

Odvjetnički ured kojem je novi ministar suvlasnik prema Fini spada u skupinu mikro poduzetnika jer ima tri zaposlena radnika. Njegov brat Ivan Šušnjar stručni je suradnik na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu i vjenčani kum ministra financija Marka Primorca, a od 2016. do 2018. godine radio je u PPD-u BiH, bosanskohercegovačkoj tvrtki kćeri PPD-a. Ante Šušnjar suvlasnik je u Bossgas plinu iz Tomislavgrada, obiteljskoj tvrtki koju je osnovao njegov otac Zvonimir.