Kina priprema pakleno lukavu inovaciju, mogla bi biti ključ invazije na Tajvan: 'Nosi civilno ruho, a ima vojno srce!'

Vojska je dobila znakovitu zapovijed

A Japan Coast Guard vessel (R) sprays water against Taiwanese fishing boats, while a Taiwanese coast guard ship (L) also sprays water in the East China Sea near Senkaku islands as known in Japanese or Diaoyu Islands in Chinese on September 25, 2012.  Coastguard vessels from Japan and Taiwan duelled with water cannon after dozens of Taiwanese boats escorted by patrol ships sailed into waters around the Tokyo-controlled islands.  AFP PHOTO / YOMIURI SHIMBUN           JAPAN OUT (Photo by YOMIURI SHIMBUN / YOMIURI SHIMBUN / AFP)
FOTO: AFP / Ilustrativna fotografija

Kina priprema cijelu flotu trajekata i putničkih brodova za invaziju na Tajvan. Kineskoj Narodnoj oslobodilačkoj vojsci nedostaju amfibijski desantni čamci pa svoje pomorske snage nadopunjava civilnim plovilima, odnosno desecima trajekata od kojih svaki pojedinačno može prevesti stotine oklopnih vozila i tisuće vojnika.

“Iskrcavanje iz amfibija pod paljbom je jedan od najtežih vojnih manevara”, navodi voditelj SeaLighta, projekta Sveučilišta Stanford usmjerenog na aktivnosti u takozvanoj sivoj zoni u Južnom kineskom moru, Ray Powell, piše The Telegraph.

“Civilni trajekti nisu najbolja opcija za takvu misiju, ali mogu biti korisni za masovni prijevoz vojske i opreme preko Tajvanskog tjesnaca nakon što je obalna obrana Tajvana uništena, kao i kod masovnog prijevoza vojnih trupa”, dodaje.

Održane dvodnevne vježbe

Peking je prošli tjedan održao dvodnevne vojne vježbe u vodama oko Tajvana navodeći da ih izvode kao “oštru kaznu za separatistička djela” nakon prisege predsjednika Lai Ching-tea. Bile su to treće vojne vježbe koje su se održavale oko otoka u posljednje dvije godine.

“Pozivamo Kinu da prestane potkopavati mir i stabilnost diljem Tajvanskog tjesnaca i izvan njega”, priopćilo je ubrzo tajvansko ministarstvo vanjskih poslova. Kina demokratski Tajvan smatra dijelom svojeg teritorija, pa je Peking obećao da će staviti otok pod svoju kontrolu, bude li potrebno i silom.

Američke tajne službe vjeruju da je kineski predsjednik Xi Jinping naredio svojoj vojsci da zauzme otok do 2027. Taipei je reagirao na aktivnosti u sivoj zoni, ali i na kibernetičke napade, redovite upade borbenih aviona u tajvanski zračni prostor i uznemiravanje od strane kineskih plovila u tajvanskim vodama.

Vojska manja od kineske

Tajvanska vojska znatno je manja od kineske, ali je ta zemlja zaštićena planinskim terenom i tjesnacem širokim 180 kilometara. Kinezi imaju najveću flotu vojnih brodova na svijetu, a izgradili su i na desetke brodova dvostruke namjene – za djelovanje u miru, ali i u ratnim uvjetima.

Posljednjih deset godina, kineska brodogradilišta izgrađuju civilne brodove koji se vrlo brzo mogu prenamijeniti za vojne potrebe. Peking je svoje trajekte, tankere i kontejnerske brodove već uklopio u svoju mornaricu, navodi se u izvješću Kineskog pomorskog instituta Naval War College u SAD-u.

Podršku ovakvom razvoju brodova pružaju i kineski mediji koji hvale napore vojske i pozdravljaju sudjelovanje trajekata u vježbama iskrcavanja. Tu su, prije svega, 135 metara dug Bang Chui Dao koji se vojnim vježbama pridružio 2019., te 164 metra dug Bohai Pearl koji je u vježbama sudjelovao 2021. Global Times je tada napisao kako se radi o dobrom dodatku za masovan transport vojske u misijama amfibijskog iskrcavanja.

Povećavaju ukupnu tonažu

Kineska pomorska služba oduševljeno je pisala o trajektu Chang Da Long koji je dovoljno velik za prijevoz brojnih tenkova i drugih vojnih vozila za popunjavanje dva vojna bataljuna riječima: “Odjeven je u civilno ruho, a ima vojno srce”.

Analitičar u think tanku Center for a New American Security Tom Shugart procijenio je 2022. da bi kineska civilna plovila mogla dramatično povećati ukupnu tonažu vojnika i vojne opreme koje imaju postojeće vojne amfibije. Kapacitet prijevoza bi se povećao na oko 300.000 vojnika i njihovih vozila koji bi preko Tajvanskog tjesnaca do Tajvana stigli za oko 10 dana.

‘Trajekti dio šireg koncepta’

“I tajvanska i američka obavještajna zajednica trebale bi početi promatrati ključne kineske civilne brodove na isti način na koji promatraju njezine vojne brodove”, napisao je tada Shugart. Planiranje obrane Tajvana u tom bi slučaju bilo puno kompleksnije.

“Trajekti su dio šireg kineskog koncepta u kojem su civilna sredstva i sposobnosti sastavni dio nacionalne sigurnosti”, rekao je Alessio Patalano, profesor rata i strategije u istočnoj Aziji na Odsjeku za ratne studije King’s Collegea u Londonu.

“Uključivanje ovih sredstava predstavlja značajan faktor za one koji trebaju razmišljati o tome kako odgovoriti na njihovu uporabu”, dodao je Patalano i zaključio da se najnovija kretanja mogla shvatiti kao dio pripreme za rat.