Kakav je to novi posao koji je našao dosadašnji šef SOA-e: zarađivat će više od 15.000 eura mjesečno

Daniel Markić postaje vodeći čovjek Obavještajno analitičkog centra EU-a

26.02.2020., hotel Westin, Zagreb - Konferencija "Europski obavjestajni kolegij - potpisivanje pisma namjere". Daniel Markic. rPhoto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Ravnatelj Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Daniel Markić od rujna preuzima Obavještajno-analitički centar EU-a (EU INTCEN), potvrdio je premijer Andrej Plenković na konferenciji za novinare. Prema informacijama Statewatcha, neprofitne organizacije koja se bavi pitanjima važnima za Europsku uniju, EU INTCEN je civilna obavještajna služba Europske unije koja je dio Europske službe za vanjsko djelovanje.

Služba kakva je danas osnovana je 18. ožujka 2012. godine, a sjedište joj je u Bruxellesu, no pod drugim imenima djeluje još od 2002. godine. Kako navodi Statewatch, misija EU INTCEN-a je praćenje međunarodnih događaja, s posebnim naglaskom na osjetljiva geografska područja, terorizam i druge globalne prijetnje. Neformalno se ravnatelja EU INTCEN-a naziva šefom obavještajaca EU-a, no centar nije nadređen obavještajnim agencijama pojedinih zemalja članica.

Šef agencije je trenutno José Casimiro Morgado koji je prije preuzimanja EU INTCEN-a bio na čelu portugalske sigurnosne agencije (Serviço de Informações Estratégicas de Defesa). Prije njega, šef EU INTCEN-a je bio Gerhard Conrad, nekadašnji direktor važnog odjela njemačke Savezne obavještajne službe (BND).

Bave se samo analitikom

Jedan od bivših obavještajaca za Telegram je rekao nešto više o radu ove agencije. Navodi kako se INTCEN bavi samo analitikom. “Oni nemaju operativu, već samo analitiku. Nešto kao naš bivši HIS (Hrvatska izvještajna služba). Dobiju informacije od vanjskih izvora i tako pomažu vodećim ljudima Europske unije da donose odluke”, rekao je.

Nacho Sánchez Amor, španjolski socijalistički europarlamentarac, istaknuo je u svom tekstu za Agence Europe kako činjenica da se INTCEN ne bavi operativom može predstavljati problem. “Europska unija nema obavještajce koji rade ili prikupljaju podatke na terenu. EU se oslanja na povremene, a ponekad i samointeresne, pristrane i nepotpune informacije”, rekao je.

Dodao je kako su se ti nedostaci manifestirali u više situacija. Naveo je brzopleto povlačenje iz Afganistana, ali i situaciju u Ukrajini. “U novije vrijeme Europska unija nije htjela vjerovati da će Putin napasti Ukrajinu. Pogrešno smo interpretirali informacije i usmjerili reflektore u drugom smjeru u nekoliko navrata”, rekao je.

Plaća od 15 tisuća eura

Plenković je danas izjavio kako je Markić nakon međunarodnog natječaj u okviru EU-a izabran za direktora te će biti “ključna osoba u europskoj službi za vanjske poslove” pod visokim predstavnikom Josepom Borrellom, odnosno, od listopada pod visokom predstavnicom Kajom Kallas. Natječaj je objavljen 04. ožujka ove godine. Prema natječaju, mandat šefa agencije sa sjedištem u Bruxellesu traje četiri godine.

Kandidat mora govoriti engleski i francuski jezik, a poznavanje drugih jezika EU-a je prednost. Također, mora imati sedam godina upravljačkog iskustva na sličnim pozicijama, a tražena razina sigurnosne provjere za ovo radno mjesto je najviša.

Plaće službenika EU-a dijele se na 16 razina. Prema natječaju, Markić spada u razinu AD14, a plaća na toj razini iznosi između 15.225 i 17.227 eura. Početna plaća uvijek je niža, ali službenici imaju mogućnost napredovanja te mogu prijeći na više plaćenu razinu.