Kakav hit. Vlada se hvali da imamo najmanje nezaposlenih od 1982., kada smo imali 800.000 stanovnika više nego sada

Jedan podatak su nam prešutjeli

FOTO: Zvonimir Barisin/PIXSELL/Twitter

Nova hrvatska Vlada pohvalila se podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Navode kako je zabilježena najniža nezaposlenost od 1982. godine.

“Najniža nezaposlenost 1982.! Prema podacima HZZ-a u Hrvatskoj bilježimo manje od 90.000 nezaposlenih. Već treći kvartal zaredom stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj niža je od prosjeka EU-a. Snažan oporavak gospodarstva i stabilnost tržišta rada potvrđuje i rekordnih 1,7 milijuna osiguranika”, navode iz Vlade na X-u.

Objavu je podijelio i premijer Andrej Plenković.

Ispustili su napisati podatak o broju stanovnika

Ono što nisu napisali je da je 1982. godine, prema dostupnim podacima koji uključuju i izvore Svjetske banke, tadašnja Socijalistička Republika Hrvatska imala 4,63 milijuna stanovnika. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, broj stanovnika u Hrvatskoj 2022. godine bio je 3,85 milijuna, a samo četiri godine ranije, 2018. godine – 4,08 milijuna.

Ogroman broj građana se “trbuhom za kruhom” iselio iz Hrvatske. K tome, dio nezaposlenih građana uopće nije prijavljen na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje zbog malih naknada.

Milka Planinc na čelu Jugoslavije 1982. godine

Godine 1982., na koju se referira naša Vlada u hvaljenju rekordno malim brojem nezaposlenih, premijerka Savezne Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) bila je političarka iz Hrvatske – Milka Planinc. Zvali su je “Željezna Lady”. Imenovana je 16. svibnja 1982. godine, a službeni naziv njezine funkcije bio je predsjednica Saveznog izvršnog vijeća (SIV-a).

Za vrijeme njezina mandata savezne vlasti strogo su ograničile uvoz najvećeg broja proizvoda široke potrošnje. Građani su živjeli u uvjetima teške krize. U trgovinama nije bilo kave, ulja, šećera, deterdženata i brojnih drugih proizvoda.

Vožnja automobilima na par-nepar dane

U zemlji je nedostajalo i benzina pa je uvedena prodaja na bonove kojima se vlasnicima automobila omogućavala mjesečna kupovina do 40 litara goriva. Ni to nije bilo dovoljno pa je uveden do tada neviđeni sustav vožnje par-nepar. U određenim danima su smjela voziti samo vozila kojima je zadnji broj na registracijskoj oznaci bio parni, odnosno neparni.

Bila su ograničena i putovanja u inozemstvo, a za svaki prijelaz državne granice građani Jugoslavije su morali uplaćivati novčani depozit koji je rastao pri svakom prelasku granice u istoj kalendarskoj godini. Rigorozne mjere spriječile su financijski kolaps zemlje. Planinc je ostala u povijesti zapisana kao jedina žena na položaju lidera u bivšoj SFRJ i jedina žena na čelu vlade jedne socijalističke zemlje.