DP-ov ministar kontra stranačke politike o stranim radnicima: 'Trebamo ih, kako da se razvijamo bez njih?'

Ante Šušnjar misli da će nam oni pomoći da dosegnemo 82 posto standarda EU-a pa da će se onda iseljeni Hrvati masovno početi vraćati

01.07.2024., Zagreb - Mozaik Event Centar. 19. konvencija Hrvatskih izvoznika i 17. dodjela nagrada Zlatni kljuc. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar (DP) izjavio je da mladi obrazovani hrvatski građani neće više odlaziti na rad u inozemstvo kada Hrvatska dosegne 82 posto razvijenosti Europske unije, a tada bi se mogli početi i vraćati.

Upitan na marginama 19. Konvencije hrvatskih izvoznika ima li Hrvatska imigracijsku politiku, s obzirom na to da je lani 65 tisuća stranih radnika dobilo dozvolu za rad i boravak u Hrvatskoj dok sve više mladih i obrazovanih hrvatskih građana odlazi na rad u inozemstvo, Šušnjar je kazao da je RH trenutno na 74 posto razvijenosti EU-a, ali da je cilj aktualne Vlade postići 82 posto razvijenosti EU-a do kraja mandata.

“To je trenutak kada se mijenja cijela situacija i ti ljudi više neće imati razloga napuštati svoju domovinu, dapače tada će postojati razlozi da se svi vrate doma”, naveo je ministar dodavši, vezano uz imigracijsku strategiju, da hrvatsko gospodarstvo sada treba te radnike. “Kako da postignemo tu razinu razvijenosti ako nemamo s kim to raditi?”, upitao je ministar iz stranke koja kontinuirano iskazuje negodovanje prema imigrantskoj radnoj snazi.

Što DP o stranim radnicima kaže u programu

I u samom izbornom programu je DP posvetio poglavlje stranim radnicima. “Broj stranih radnika u RH postao je toliko velik da ga se ne bi smjelo tretirati kao zanemarivo, marginalno društveno pitanje, iako je to još uvijek tako u Hrvatskoj. Domovinski pokret zalaže se za uspostavljanje strožih kriterija za ostvarivanje prava na privremeni rad u Republici Hrvatskoj”, pišu između ostalog.

“To bi uključilo obavezno poznavanje hrvatskog jezika, strožu provjeru i nostrifikaciju obrazovnih kvalifikacijskih dokumenata kao i liječničke preglede. Kvote za ulazak stranih radnika na hrvatsko tržište rada treba redefinirati prema stvarnim potrebama u pojedinim sektorima te uskladiti s realnom situacijom na tržištu imajući u vidu strateški razvoj Republike Hrvatske”, navodi se još u DP-ovom programu.

Komentirao i arbitražu koju je pokrenuo MOL

Komentirajući najnoviji potez mađarskog MOL-a vezan uz arbitražu pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu, Šušnjar je rekao da Državno odvjetništvo u suradnji sa svim resornim ministarstvima priprema materijale, te da će dati odgovor na to i uključiti se aktivno u postupak.

Podsjetimo, mađarski MOL je izvijestio 22. lipnja da je pokrenuo arbitražu protiv Hrvatske zbog mjera nametnutih tržištu plina 2022. i 2023. godine, a koje se odnose na obvezu Ine da domaći plin po nižim cijenama od tržišnih prodaje Hrvatskoj elektroprivredi (HEP).

Istaknuo je i da MOL takav postupak nije pokrenuo u Mađarskoj, gdje je bila slična situacija s krizom cijena energenata, odnosno Šušnjar je kazao da su mađarske vlasti još drastičnije regulirale cijene energenata i plina i naftnih derivata. Po njemu, MOL nizom svojih postupaka ne postupa kao strateški partner u Ini, a Vlada RH će znati zaštititi hrvatske interese i interese hrvatskih kompanija, građana te proračuna.