Doznalo se kako su Ukrajinci lomili Bidena da odobri zapadno oružje za napad na Rusiju. Hoće li to Putina prebaciti preko ruba?

Više od dvije godine Washington je Ukrajini govorio da je korištenje njihova oružja za gađanje ciljeva unutar Rusije - zabranjeno

Početkom svibnja, kada je ruska artiljerija počela udarati Harkiv, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski našao se u poziciji u kojoj je već bio mnogo puta prije: pitao je američkog predsjednika Joea Bidena da promijeni mišljenje o tome koliko daleko bi išao da pomogne Kijevu.

Više od dvije godine Washington je Ukrajini govorio da je korištenje oružja koje joj je isporučio SAD za gađanje vojnih ciljeva unutar Rusije – zabranjeno. To bi, naime, riskiralo eskalaciju napetosti između dvije supersile.

Ipak, Zelenski je u konačnici uspio, piše Politico, koji je razgovarao s 18 visokih američkih, ukrajinskih i europskih dužnosnika i zakonodavaca, uglavnom pod uvjetom anonimnosti.

Sve veća zabrinutost Zapada

U slučaju da Rusija preuzme Harkiv, to bi joj otvorilo put za preuzimanje drugih ključnih područja u istočnoj Ukrajini. A ako je postojala ijedna bitka koja bi Bidena mogla uvjeriti da Zelenskom kaže “da”, to je bila bitka u Harkivu, piše Politico.

Čak i prije ruske ofenzive u Harkivu, dužnosnici u Pentagonu i Europskom zapovjedništvu SAD-a u Ramsteinu bili su sve zabrinutiji zbog položaja Ukrajine na ratištu. Kongres je mjesecima odugovlačio s usvajanjem novog paketa pomoći za Kijev, a ukrajinskim vojnicima na prvim linijama brzo je nestajalo streljiva i protuzračne obrane.

Američki ministar obrane Lloyd Austin i njegov tim zabrinuto su promatrali kako su ruske snage počele napredovati na bojnom polju i sredinom travnja počele se gomilati na ruskoj strani granice u blizini Harkiva. Šef Pentagona stoga je sa suradnicima počeo raspravljati o “vojnoj koristi” dopuštanja Ukrajincima da napadaju ciljeve i preko ruske granice, ispričao je dužnosnik Ministarstva obrane.

Rusija je već bila u velikoj prednosti

Dok je u Washingtonu rastao konsenzus oko uporabe zapadnog oružja i na vojne mete na ruskom teritoriju, jedan od najstrastvenijih zagovornika Kijeva u borbi protiv Moskve, Michael Carpenter, sletio je u Ukrajinu.

Carpenter je bivši predstavnik SAD-a u Organizaciji za sigurnosnu suradnju u Europi, sa sjedištem u Beču. Prošle godine razgovarao je s Ukrajincima koji su preživjeli masakr u Buči. U Kijev je stigao 13. svibnja, samo tri dana nakon što je počela ruska ofenziva u Harkivu. Poruka Kijeva bila je jasna: “Potrebno nam je da odmah ukinete ograničenja u vezi američkog oružja”.

Rusija je u toj regiji već bila u debeloj prednosti. Njezini su zrakoplovi, primjerice, mogli napasti ciljeve unutar Harkiva, a da uopće ne napuste ruski zračni prostor.

Kako se mijenjao smjer američke politike

Istog tog 13. svibnja Jake Sullivan, savjetnik za nacionalnu sigurnost, Lloyd Austin i predsjedavajući američkog Zajedničkog stožera, general C.Q. Brown, sastali su se sa Zelenskim i njegovim suradnicima putem sigurne videokonferencije.

Kijev je službeno zatražio da Bijela kuća ukine ograničenja na oružje, kako bi njime mogli gađati ruske položaje preko granice. Također su zatražili ubrzanu isporuku protutenkovske i protuzračne obrane, zahtjev na kojem se Austin obvezao raditi.

Sullivan, Austin i Brown složili su se tada da zahtjev Ukrajine oko oružja ima smisla. Stoga su odlučili službeno preporučiti Bidenu da SAD ukine ograničenje za ovaj konkretan slučaj. Jedino je pitanje bilo hoće li Biden pristati.

Kako su ih Ukrajinci nagovarali

U isto vrijeme, koalicija ukrajinskih zastupnika stigla je u Washington. SAD tradicionalno odluke u vezi oružja i uvjeta oko njegova korištenja donosi sporo, a ukrajinska delegacija svaki posjet koristi kako bi progurala neki svoj zahtjev.

Ovaj put tražili su tri stvari: više obuke za ukrajinske pilote unutar SAD-a, sustave protuzračne obrane i ukidanje ograničenja napada unutar ruskog teritorija. U nizu razgovora s demokratima i republikancima, Ukrajinci su objasnili koliko je ukrajinska vojska u Harkivu ranjiva i koliko bi civila stradalo u slučaju da Kijev ne može gađati Rusiju preko granice.

Strahovi SAD-a od eskalacije bili su opravdani, tvrdili su, ali nisu prevagnuli nad onim što bi bilo izgubljeno ako Ukrajina ne bi mogla uzvratiti oružjem – i to brzo, piše Politico.

‘Znali su da Ukrajinci imaju vezane ruke’

“SAD je godinama govorio da je zabrinut zbog eskalacije”, rekao je jedan ukrajinski zastupnik. “Počeli smo misliti da je to samo izgovor”, dodao je.

Na Capitol Hillu nekoliko se zastupnika sastalo s Ukrajincima kako bi razgovarali o tome kako izvršiti pritisak na Bijelu kuću da promijeni kurs. Jim Himes i Mike Turner, čelnici Odbor za obavještajne službe kongresa, i zastupnik Gerry Connolly, napisali su pismo 20. svibnja, pozivajući administraciju da podupre zahtjeve Kijeva.

“Osjećam da je Bijela kuća oduvijek bila pretjerano konzervativna u pogledu vrsta isporučenog streljiva”, rekao je Himes u intervjuu. “Ali kada je došlo do ruske ofenzive na Harkiv, to je ono što je doista dovelo to pitanje u prvi plan. Rusi su znali da Ukrajinci imaju vezane ruke”.

Razgovor Blinkena i Bidena

Sullivan je preporuku Bidenu predstavio 15. svibnja. U Ovalnom uredu, Sullivan je tvrdio da bi Ukrajina trebala moći upotrijebiti američko oružje za obranu od ruskih napada.

Predsjednik se složio i naložio Sullivanu i Pentagonu da počnu raditi na promjeni uvjeta korištenja. U isto vrijeme dok su se ti razgovori odvijali u Bijeloj kući, državni tajnik Antony Blinken stigao je u Kijev na još jednu rundu razgovora s ukrajinskim dužnosnicima.

Blinken je na konferenciji u Kijevu 15. svibnja sugerirao da “u konačnici Ukrajina sama mora donijeti odluke o tome kako će voditi ovaj rat”. Razgovor s Blinkenom dva dana kasnije, 17. svibnja, dodatno je uvjerio Bidena da je odluka o ukidanju ograničenja ispravan potez. Blinken ga je izvijestio o svom posjetu Kijevu, rekavši da Rusi iskorištavaju američku zabranu da nekažnjeno napadaju Harkiv.

Konačno zeleno svjetlo

Još ranije je podršku ukidanju ograničenja iskazao glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, a to je učinio i francuski predsjednik.

Ranije ovog tjedna Sullivan je Pentagonu dao konačno zeleno svjetlo da obavijesti Ukrajinu o službenoj odluci američke administracije. Povjerljivo pismo poslano je ukrajinskoj vojsci, a u njemu se navode pojedinosti o tome koje točno oružje mogu upotrijebiti i pod kojim okolnostima.

Politico je u četvrtak prvi izvijestio da je Biden potajno Ukrajini dao dopuštenje za napad američkim oružjem na teritorij Rusije, ali isključivo u blizini područja Harkiva.

Rusija više puta prijetila

Dvije osobe bliske administraciji Volodimira Zelenskog rekle su da u Kijevu postoji određena doza frustracija zbog toga koliko će ukrajinska upotreba američkog oružja biti geografski ograničena, što je uvjet koje druge zemlje nisu nametnule, piše Politico.

No, na tiskovnoj konferenciji u Pragu u petak, Blinken nije isključio mogućnost da dopuste Kijevu gađanja meta drugdje u Rusiji. “U budućnosti ćemo nastaviti raditi ono što smo radili, a to je, prema potrebi, prilagodba i prilagođavanje”, rekao je Blinken.

Ruski predsjednik Vladimir Putin već je upozoravao na prijetnju svjetskog sukoba dopuste li zapadni saveznici Kijevu da koristi oružje koje su im oni isporučili za napade na teritorij Rusije. O tome hoće li on i kako uistinu uzvratiti, pisali smo ovdje.