Bulj želi da se crnogorske zastupnike koji su glasali za Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu proglasi nepoželjnima u Hrvatskoj

Predsjednika Skupštine Crne Gore nazvao je produženom rukom Aleksandra Vučića

02.07.2024., Zagreb - Sabor 2. sjednicu nastavlja izlaganjem zastupnickih stajalista nakon kojih slijedi rasprava o Prijedlogu zakona o privremenom uzdrzavanju. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Saborski zastupnik Mosta Miro Bulj uputio je u utorak u saborsku proceduru zaključak kojim bi se sve zastupnike u crnogorskom parlamentu koji su glasali za Rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen proglasilo nepoželjnim u Hrvatskoj, personom „non grata“.

“Uputio sam zaključak da se Vlada RH obaveže da crnogorske zastupnike proglasi personom „non grata” zbog instrumentalizacije sjećanja na žrtve Jasenovca u svrhu ostvarivanja ciljeva politike „Srpskog sveta“, nastavka velikosrpske politike iz 90-ih godina”, rekao je Bulj u slobodnom iznošenju stajališta u ime Kluba Mosta.

Dodaje da je ta inicijativa pokrenuta prijedlogom Predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, “četničkog vojvode i lidera prosrpske opcije, koji je”, kaže, “produžena ruka srpskog predsjednika Aleksandra Vučića u Crnoj Gori”. Bulj je u ime Kluba Mosta, pozvao da se crnogorske zastupnike koji su glasali za navedenu Rezoluciju, proglasiti nepoželjnima u Hrvatskoj te ‘nastavi podržavati europski put Crne Gore’.

‘Neprihvatljiva crnogorska Rezolucija’

Crnogorsku ‘Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu’ neprihvatljivom, nevjerojatnom i bizarnom ocijenila je Danica Baričević u ime Kluba HDZ-a. ”Neprihvatljivo je da država koju Hrvatska smatra dobrosusjedskom i kojoj je godinama pomagala da uđe u NATO, i koja u budućnosti možda uđe i u EU, donosi sada takvu rezoluciju”, naglasila je HDZ-ova zastupnica.

„I najnaivnijima je jasno zašto su vladajući u Crnoj Gori to učinili upravo sada; kao vjerni vazali onih koji trenutačno vladaju Srbijom zacijelo su dobili uputu da pod bilo koju cijenu skrenu pozornost srpske, crnogorske i svjetske javnosti s činjenice da je u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda 23. svibnja 2024. usvojena Rezolucija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici”, rekla je Baričević.

Jurčević podupire Buljev prijedlog

Josip Jurčević (Klub Hrvatskih suverenista, stranke Pravo i pravda i nezavisnog zastupnika Josipa Jurčevića) podupro je prijedlog Bulja da se crnogorski zastupnici proglase nepoželjnima u Hrvatskoj. No, smatra da problem nije u Beogradu, Crnoj Gori ni u EU-u već u hrvatskim institucijama koje su, kaže, blokirane.

„Svi događaji i vrijednosti Domovinskog rata se kriminaliziraju od pravosudne, znanstvene, kulturološke i druge razine, a sve što je bio jugokomunistički režim se rehabilitira”, kazao je Jurčević.

Prijedlog o istražnom povjerenstvu

Dalija Orešković u ime Kluba HSS-a, GLAS-a, DOSIP-a u slobodnom govoru najavila je upućivanje u proceduru prijedlog o osnivanju istražnog povjerenstva koje bi utvrdilo odgovornost Vlade, CERP-a i ostalih državnih tijela za gubitak kontrolnog paketa u vlasništvu Petrokemije.

“Treba rasvijetliti i pitanje postoji li privatna povezanost između premijera Andreja Plenkovića, ravnatelja CERP-a Mladena Plećaša te savjetnika Vlade Tomislava Pokaza koji je član Nadzornog odbora u Petrokemiji i drugih odgovornih osoba koje su sudjelovale u donošenju odluka povezanih s upravljanjem vlasničkim udjelima Petrokemije”, kaže Orešković.

Proizvodnja u Petrokemiji je stala, ove godine očekuju se veći gubici nego prošle godine, rekla je, dodavši kako se čini da “turskom investitoru djelatnost Petrokemije nije bila cilj nego je cilj bio stjecanje vlasničkog udjela u međunarodnoj luci Šibenik”.