Bartulica se priključio političkoj skupini Giorgije Meloni i poljskih ultrakonzervativaca. Za Plenkovića su to sjajne vijesti

Skupina Identitet i demokracija neprihvatljiva je čak i pučanima. Da je Bartulica išao s njima, za Plenkovića bi to bilo nezgodno

FOTO: PIXSELL

Iako socijalistima, liberalima i zelenima nije prihvatljivo sklapanje dealova niti s Meloni niti s ECR-om – pa su već upozorili EPP-ovu kandidatkinju da ne ulazi u takve dogovore, ako želi njihovu podršku za novi mandat – drugi desničarski klub, Identitet i demokracija, još je kontroverzniji. U njihovim je redovima donedavno bila notorna Alternativa za Njemačku (AfD), stranka ekstremne desnice koju su, na poticaj francuske desničarke Marine Le Pen, izbacili iz članstva

Za Andreja Plenkovića ovo je prilično dobra vijest: Stephen Nikola Bartulica, jedini eurozastupnik Domovinskog pokreta, Plenkovićevih koalicijskih partnera u Vladi, u Europskom parlamentu priključio se grupaciji Europskih konzervativaca i reformista (ECR). Riječ je, dakako, o zastupničkom klubu koji okuplja euroskeptične stranke desnije orijentacije od HDZ-a i njihovih pučana, ali ipak se smatraju manje radikalnim od Identiteta i demokracije (ID).

Domovinski pokret dosad na europskoj razini nije pripadao nijednoj političkoj grupaciji. Uoči izbora za Europski parlament, iz stranke Ivana Penave za Telegram su potvrdili da su im prihvatljiva oba desničarska kluba, i ECR – kojem je, spomenimo usput, u prošlom sazivu pripadao Ladislav Ilčić, suverenist koji nije uspio osvojiti novi mandat – kao i ID.

Dobra vijest za Plenkovića

“Odluku o tome donijet ćemo nakon izbora za Europski parlament. Postoje dvije desno-konzervativne grupacije u Europskom parlamentu: Europski reformisti i konzervativci i Identitet i demokracija. I među pojedinim desnim i konzervativnim političarima postoje razlike oko nekih političkih, vanjskopolitičkih, sigurnosnih, društvenih i identitetskih tema. Nakon razgovora i konzultacija odlučit ćemo se za onu grupaciju koja najbolje reprezentira naše temeljne stavove”, odgovorili su nam krajem svibnja.

Činjenica da je odluka pala na ECR, ponovimo, dobra je vijest za premijera Plenkovića koji brižljivo njeguje reputaciju umjerenog europskog političara desnog centra. Za razliku od ECR-a, ta druga skupina, Identitet i demokracija, nije prihvatljiva za suradnju čak ni pučanima niti njihovoj kandidatkinji za predsjednicu Europske komisije Ursuli von der Leyen.

Tko se okupio u ECR-u?

U predizbornim debatama, njemačka političarka ostavila je otvorenom mogućnost suradnje s talijanskom premijerkom Giorgiom Meloni, s kojom je, čini se, razvila dobar odnos, i njezinom strankom Braća Italije. Giorgia Meloni je vodeća figura političke grupacije kojoj se upravo priključio Bartulica, a sve se glasnije spekulira i da bi mogla imati jednu od ključnih uloga u nadolazećim pregovorima o top funkcijama u EU institucijama.

Uz talijansku delegaciju, koja bi u novom sazivu parlamenta trebala imati 24 zastupnika, druga najbrojnija nacionalna skupina u ECR-u bit će zastupnici poljskih ultrakonzervativaca iz stranke Pravo i pravda (PiS). Do prošle jeseni bili su na vlasti u Poljskoj – stalno se sukobljavajući s Bruxellesom oko niza pitanja, od pravosuđa do LGBTIQ prava – a onda su pobijedili na izborima, ali izgubili vlast.

Još kontroverzniji klub

Iako socijalistima, liberalima i zelenima nije prihvatljivo sklapanje dealova niti s Meloni niti s ECR-om – pa su već upozorili EPP-ovu kandidatkinju da ne ulazi u takve dogovore, ako želi njihovu podršku za novi mandat – drugi desničarski klub, Identitet i demokracija, još je kontroverzniji. U njihovim je redovima donedavno bila notorna Alternativa za Njemačku (AfD), stranka ekstremne desnice koju su, na poticaj francuske desničarke Marine Le Pen, prije ovih izbora izbacili iz članstva (u pokušaju da malo popeglaju imidž).

No, ni Le Pen ne kotira dobro među mainstream strankama desnog centra. Francuski Republikanci maknuli su svog čelnika Erica Ciottija jer je, uoči skorih izvanrednih parlamentarnih izbora u Francuskoj, predložio savez s krajnje desnim Nacionalnim okupljanjem, strankom čija je prepoznatljiva političarka upravo Marine Le Pen.

Euractiv je javio da su njemački konzervativci, dominantna politička snaga u Europskoj pučkoj stranci – grupaciji Plenkovićeva HDZ-a – spremni pokrenuti izbacivanje francuskih kolega iz grupacije, ako se ta suradnja materijalizira. Očito nije, ali bura nakon Ciottijeve najave govori koliko se, u ovom momentu, takva suradnja smatra toksičnom. Naravno da bi onda za Plenkovića i njegov imidž bilo malo nezgodno da mu koalicijski partner uđe u ID.

EU je ‘raj za birokrate’

Pristupanjem Bartulice i još nekolicine zastupnika, broj mandata kojima raspolaže ECR u Europskom parlamentu skočio je na 77, ali tvrde bi ta brojka mogla još rasti. Supredsjedatelj ECR-a Nicola Procaccini, iz talijanske delegacije, dosta optimistično najavljuje da skupina očekuje biti “važan dio nove većine desnog centra” u novom sazivu parlamenta te ističe da ECR želi da EU bude “uspješno mjesto za građane, a ne raj za aktiviste i birokrate”.

S obzirom na to da se njihovom priključivanju upravljačkoj većini u parlamentu protive lijeve i liberalne stranke, zasad je malo vjerojatno da će doista biti “važan dio nove većine”, osim eventualno od slučaja do slučaja. Jednako je tako neizvjesno hoće li im se priključiti Viktor Orban, mađarski premijer čija stranka nakon napuštanja EPP-a nema europski stranački kišobran (Orban je dijelu stranaka neprihvatljiv zbog stava prema Rusiji i ruskoj invaziji na Ukrajinu).

Teško do ujedinjenja

Teško je vjerovati da će doći i do ujedinjavanja dvije desničarske grupacije. Iako ideju jedinstvenog suverenističkog tabora zagovaraju političari poput Le Pen i Orbana, talijanskoj premijerki Meloni je, moguće, draže da dobro surađuje s EPP-om, političkom obitelji HDZ-a koja je i u sljedećem mandatu u Europskom parlamentu najbrojnija.

Takav razvoj događaja, da Bartulica bude u ECR-u i da ECR ne pristane na udruživanje s još desnijim zastupnicima, Plenkoviću će, dakako, također ići na ruku.