U novoj studiji otkriveni su otrovni metali u tamponima koji mogu biti opasni za žensko zdravlje

Metali povećavaju rizik od demencije, neplodnosti, dijabetesa i karcinoma

FOTO: Unsplash

Tamponi koje milijuni žena koriste svaki mjesec potencijalno mogu sadržavati otrovne metale poput olova, arsena i kadmija, pokazalo je novo istraživanje, piše Berkeley Public Health.

Koža vagine ima veći potencijal za upijanje kemikalija od kože na drugim dijelovima tijela pa je ispitivanje tampona od velike važnosti jer su oni potencijalni izvor izloženosti kemikalijama, uključujući metale.

Osim toga, proizvode koristi veliki broj žena na mjesečnoj bazi, po barem nekoliko sati dnevno.

Pronašli arsen i olovo

“Do sada je provedeno vrlo malo istraživanja o tamponima”, rekla je glavna autorica studije Jenni A. Shearston sa Sveučilišta Berkeley.

“Ovo je prva studija koja mjeri metale u tamponima. Brine nas što smo pronašli koncentracije svih metala koje smo testirali, čak i one otrovne kao što su arsen i olovo.”

Rizici po zdravlje

Metali povećavaju rizik od demencije, neplodnosti, dijabetesa i karcinoma. Mogu oštetiti jetru, bubrege, mozak, kardiovaskularni, živčani i endokrini sustav te naštetiti zdravlju majke i fetusa.

Toksični metali su svuda oko nas i niskim razinama smo neprekidno izloženi, a studija jasno pokazuje da žene, zbog korištenja ovih proizvoda, mogu biti izložene većem riziku.

Metali prisutni u svim uzorcima

Znanstvenici su procijenili razine 16 metala (arsena, barija, kalcija, kobalta, kadmija, kroma, bakra, željeza, mangana, žive, nikla, olova, selena, stroncija, vanadija i cinka) u 30 tampona, 14 različitih marki.

Koncentracije metala varirale su ovisno o tome jesu li kupljeni u SAD-u ili Europskoj uniji, jesu li organski ili ne, ali metali su bili prisutni u svim vrstama tampona.

Niti jedna kategorija nije imala niže koncentracije svih ili većine metala. Koncentracije olova bile su veće u neorganskim tamponima, ali je u njima arsen bio prisutniji.

Neki su ciljano dodani tijekom procesa proizvodnje

Metali u tampone mogu dospjeti na više načina. Pamuk je mogao apsorbirati metale iz vode, zraka, tla dok su neki metali ciljano dodani tijekom procesa proizvodnje kao pigment, izbjeljivač ili antibakterijsko sredstvo.

“Uistinu se nadam da su proizvođači obavezni testirati tampone na metale, posebno na one otrovne”, kazala je profesorica Shearston.

Potrebno je još istraživanja

“Bilo bi dobro vidjeti javni poziv da se istraži i da se bolje označavaju tamponi i drugi proizvodi koji se koriste tijekom menstrualnog ciklusa”, kazala je autorica studije.

Ne zna se kako metali, koje je otkrilo ovo istraživanje, imaju negativne učinke na zdravlje, što će tek istražiti buduće studije.

Mora se vidjeti koliko tih metala tijelo apsorbira te izmjeriti i prisutnost drugih kemikalija u tamponima.