Hrvatski stručnjaci: ove navike bi trebala usvojiti svaka obitelj, one su ključ borbe protiv pretilosti

Donosimo popis besplatnih aktivnosti u kojima mogu uživati i djeca i odrasli

FOTO: Freepik

Težina djece ovisi o više faktora, a jedan od njih je svakako kretanje i tjelesna aktivnost. Važno je da svatko od nas, kako roditelji tako i odgojno obrazovni djelatnici, članovi zajednice i stručnjaci, prepozna svoju ulogu u prevenciji prekomjerne tjelesne mase i debljine u djece.

Zajedničkim radom, suradnjom i partnerstvima možemo postići mnogo, govori Maja Lang Morović, prof. rehabilitator, Voditeljica Odsjeka za koordinaciju nacionalnih aktivnosti promicanja zdravlja pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.

Navike koje bi obitelji trebale usvojiti, kako bi radile na očuvanju zdravlja svih članova kad govorimo o prevenciji debljine, su one koje se odnose na tjelesnu aktivnost, pravilnu prehranu i dovoljno sna.

“Sve ove navike osim što imaju povoljan utjecaj na tjelesno zdravlje, doprinose i odnosima i povezanosti unutar obitelji pa tako pozitivno utječu i na mentalno zdravlje”, govori Lang Morović.

Navike za prevenciju debljine koje bi obitelji trebale usvojiti:

  • svakodnevna tjelesna aktivnost kao dio zajedničkog dnevnog ritma obitelji
  • zajednička priprema i konzumacija kuhanih obroka kod kuće
  • svakodnevna navika doručkovanja
  • izbjegavanje konzumacije zaslađenih napitaka
  • vrijeme za odmor
  • različiti rituali koji mogu unaprijediti zdravlje svih članova obitelji

“Kroz Nacionalni program Živjeti zdravo razvili smo mnogo materijala koji mogu biti dobra motivacija i inspiracija za uvođenje malih promjena u svakodnevicu. Svi ti materijali dostupni su na našim web stranicama. Kako sam naglasila na početku, odgovornost ne možemo prebaciti samo na roditelje, ali isto tako bez dobre suradnje s obiteljima ne možemo očekivati niti pozitivne pomake”, napominje Lang Morović.

Koliko djeca trebaju vježbati?

“Redovita tjelesna aktivnost važan je faktor u prevenciji prekomjerne tjelesne mase i debljine te očuvanju zdravlja djece i odraslih”, napominje dr.sc. Slaven Krtalić, Voditelj Odsjeka za promicanje tjelesne aktivnosti, Služba za promicanje zdravlja, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Nažalost, ni odrasli, ali ni djeca nisu dovoljno tjelesno aktivni.

Prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije, djeca i mladi u dobi od 5 do 17 godina trebali bi sudjelovati u tjelesnoj aktivnosti umjerenog do visokog intenziteta svakodnevno najmanje 60 minuta, od čega bi većina aktivnosti trebala biti aerobnog karaktera.

“Aerobne tjelesne aktivnosti visokog intenziteta koje su usmjerene na jačanje mišića i kostiju, djeca i mladi trebali bi provoditi najmanje tri dana u tjednu. Dodatne zdravstvene učinke moguće je ostvariti većom količinom tjelesne aktivnosti, ali u skladu sa zdravstvenim stanjem i funkcionalnim sposobnostima pojedinca kako bi se provodila na siguran i učinkovit način”, dodaje naš sugovornik.

debela djeca u Hrvatskoj vježbe za djecu
Freepik

Trećina djece nije dovoljno fizički aktivna

“Rezultati istraživanja Europska inicijativa praćenja debljine u djece provedenog 2021./2022. godine ukazuju na to da je na nacionalnoj razini 36,1 posto djece u dobi od 8 do 8,9 godina nedovoljno tjelesno aktivno, odnosno da ne dostižu preporuke Svjetske zdravstvene organizacije te imaju prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu”, ističe dr. sc. Slaven Krtalić.

Kaže da je udio dječaka s prekomjernom tjelesnom masom uključujući i debljinu 38,5 posto, a onih s debljinom 18,7 posto. Podaci za djevojčice su nešto niži u odnosu na dječake. Prekomjernu tjelesnu masu ima 33,7 posto djevojčica, a 12 posto debljinu, ali su još uvijek visoki.

Manje od pola djece u školu ide pješice

Prema podacima o načinu dolaska i povratka iz škole nešto manje od polovine djece dolazi u školu pješice ili aktivnim prijevozom – biciklom, romobilom ili skateboardom. Ostala djeca dolaze školskim autobusom, javnim prijevozom ili privatnim vozilom.

“Svako četvrto dijete uopće ne provodi vrijeme u sportskim ili plesnim aktivnostima ili to čini manje od jednog sata tjedno”, otkriva dr. sc. Krtalić.

težina djece, debela djeca u hrvatskoj, pretilost
Ayelt Van Veen/Unsplash

Djeca se trče i skaču jedan sat dnevno

Igra je dječja aktivnost koja doprinosi tjelesnom, mentalnom i socijalnom razvoju, kroz koju djeca sudjeluju u tjelesnoj aktivnosti umjerenog do visokog intenziteta, a koja pozitivno utječe na težinu djece.

“Sukladno rezultatima, u aktivnoj igri umjerenog do visokog intenziteta koja uključuje trčanje, skakanje, kretanje i druge oblike tjelesne aktivnosti, gotovo sva djeca provedu barem jedan sat dnevno. Tijekom prosječnog dana 33,6 posto djece u aktivnoj igri provede od 1 do 2 sata, a 35,2 posto od 2 do 2,59 sati”, kaže Krtalić.

Što su starija, djeca su manje aktivna

Hrvatska je jedna od 45 država i regija članica međunarodne istraživačke mreže koje pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije provode istraživanja u Europi i Sjevernoj Americi o zdravlju i ponašanju u vezi sa zdravljem školske djece (Health Behaviour in School Children, HBSC).

HBSC utvrđuje prevalenciju tjelesne aktivnosti dječaka i djevojčica u dobi od 11, 13 i 15 godina. “Udio učenica i učenika koji se bave umjerenom do intenzivnom tjelesnom aktivnošću u opadanju je s dobi, podjednako za oba spola”, otkriva nam dr. sc. Krtalić dodajući:

“Proporcija učenika koji su tjelesno aktivni najmanje 60 minuta dnevno, odnosno 420 minuta tjedno se u dobi od 11 godina s 30,9 posto smanjuje na 27,5 posto, a u dobi od 13, odnosno 15 godina na 21,4 posto. I kod učenica se bilježi pad s 25,1 posto u dobi od 11 godina na 21,6 posto u dobi od 13 godina i na 13 posto u dobi od 15 godina.”

Idealne besplatne aktivnosti za djecu

Navike redovite tjelesne aktivnosti u školskoj dobi mogu se poticati na brojne načine, a pozitivno utječu na težinu djece, poručuje Krtalić.

“One uključuju aktivni odlazak u školu i povratak iz škole, aktivnu igru, sudjelovanje u sportskim ili plesnim aktivnostima i slično uz neophodno smanjenje vremena provedenog u sjedilačkim aktivnostima poput gledanja televizije ili upotrebe elektroničkih uređaja”, napominje naš sugovornik koji nam je u jednostavnoj tablici prikazao idealne tjelesne aktivnosti za djecu i mlade.

besplatne vježbe za mršavljenje

“Bilo kakva tjelesna aktivnost bolja je od nikakve, a više tjelesne aktivnosti pruža veće zdravstvene koristi”, napominje naš sugovornik.

Djeca i mladi, nastavlja naš sugovornik, trebaju biti svjesni da će i najmanje povećanje tjelesne aktivnosti imati pozitivne učinke na njihovo zdravlje.

Kod povećavanja razine tjelesne aktivnosti treba započeti s kraćim trajanjem tjelesnih aktivnosti i postupno povećavati učestalost, intenzitet i trajanje aktivnosti. Sve su aktivnosti prihvatljive sve dok su dovoljnog intenziteta i trajanja, uključujući i aktivnosti u školi i aktivno putovanje do škole – brzo hodanje, vožnja biciklom, rolama ili romobilom.