Moćne datulje: potiču rad probave i doprinose zdravlju srca. I to nije sve

Brzo obnavljaju energiju te su bogat izvor nutrijenata koji doprinose općem zdravlju

FOTO: Freepik

Ukusni plodovi palmine datulje popularna su superhrana u cijelom svijetu. Postoji više od 600 vrsta datulja različitih oblika i okusa, ali tip Ajwa najistaknutiji je u svijetu. Ajwa je popularna sorta datulja koja se uzgaja samo u Medini u Saudijskoj Arabiji. Poznate kao Sveti dan, Ajwa datulje zauzimaju posebno mjesto u islamskoj kulturi.

Datulje su bogat izvor vrijednih nutrijenata koji doprinose općem zdravlju. U 100 grama datulja možemo pronaći značajne količine vrijednih vitamina i minerala. Dobar su izvor kalija, magnezija, bakra i selena – porcija od 100 g datulja osigurava oko 15 posto preporučenog dnevnog unosa ovih minerala.

Datulje sadrže umjerene količine željeza, kalcija, fosfora i mangana, a 100 g datulja može osigurati oko 7 posto preporučene dnevne konzumacije ovih elemenata. Sadrže i 23 vrste aminokiselina, od kojih neke nedostaju u popularnom voću poput naranči, breskvi, grožđa i jabuka.

Koliko datulja dnevno je preporučljivo?

Datulje obiluju i dodatnim nutritivnim komponentama u obliku proteina, vlakana, lipida i antioksidansa uz visok udio prirodnog šećera, što ih čini funkcionalnom hranom sa značajnim zdravstvenim prednostima. Fruktoza i glukoza čine dvije trećine ukupnog mesnatog sadržaja datulja, voda čini jednu petinu cjelokupnog mesnatog sastava, a preostala količina su dijetalna vlakna.

Datulje kalorije

Svježe datulje imaju oko 157 kalorija na 100 grama, a suhe, koje obično i stižu u hrvatske trgovine, imaju više od 300 kalorija na 100 grama. No, koliko datulja dnevno je preporučljivo?

Idealno je pojesti šaku datulja na dan kako bi organizmu omogućili sve bitne nutrijente. Međutim, količina koju treba konzumirati može se razlikovati od osobe do osobe na temelju kalorijskih potreba i temeljnih zdravstvenih stanja. Ako, primjerice, imate dijabetes, konzultirajte se s kliničkim nutricionistom smijete li i koliko datulja smijete jesti na dan.

datulje plodnost energija benefiti datulja
Unsplash

Datulje i zdravlje: 9 benefita

Nutricionisti ističu da su datulje za zdravlje jako dobre, jer brzo obnavljaju energiju i okrepljuju tijelo. No, to nisu jedine zdravstvene prednosti datulja. U nastavku donosimo devet dobrih razloga za uživanje u datuljama.

1. Datulje potiču rad probave

Datulje su bogate vlaknima, što ih čini izvrsnim izborom za održavanje zdrave probave. Vlakna pomažu u održavanju redovne stolice i sprečavaju zatvor. Osim toga, vlakna podržavaju zdravu crijevnu mikrofloru, što može poboljšati opće zdravlje probavnog sistema (izvor). Međutim, za osobe koje pate od sindroma iritabilnog crijeva (IBS) ili drugih gastrointestinalnih problema, prekomjeran unos vlakana može izazvati nelagodu i pogoršati simptome.

2. Obiluju mineralima važnima za srce, mišiće i kosti

Datulje su izvor raznih hranljivih tvari uključujući vitamine, minerale i antioksidante. Vitamini B kompleksa prisutni u datuljama podržavaju metabolizam i rad živčanog sustava, dok minerali poput kalija, magnezija i bakra igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja srca, mišića i kostiju.

Antioksidanti prisutni u datuljama pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjuju rizik od kroničnih bolesti. Ovi hranjivi sastojci čine datulje izuzetno korisnima za opće zdravlje (izvor). Ipak, treba imati na umu da datulje sadrže visok sadržaj prirodnog šećera, pa bi osobe koje pate od dijabetesa trebale ograničiti unos ili konzumirati ih uz savjetovanje sa zdravstvenim stručnjakom.

3. Protuupalno djelovanje

Smatraju se vrijednom i funkcionalnom namirnicom – datulje sadrže spojeve koji mogu pomoći u smanjenju upale u tijelu. Ovi spojevi mogu biti korisni za smanjenje rizika od kroničnih upalnih bolesti poput artritisa. Redovito konzumiranje datulja može doprinijeti općem smanjenju upale u organizmu.

4. Datulje doprinose zdravlju srca

Datulje mogu doprinijeti zdravlju srca na nekoliko načina. Visok sadržaj kalija u datuljama može pomoći u održavanju normalnog krvnog tlaka, što smanjuje rizik od srčanih bolesti. Osim toga, antioksidanti prisutni u datuljama mogu smanjiti oksidativni stres i upalu, što također doprinosi zdravlju srca (izvor). Međutim, zbog visokog sadržaja šećera, osobe koje su pretile ili pate od kardiovaskularnih bolesti trebale bi ograničiti unos datulja ili konzumirati ih umjereno.

koliko datulja dnevno
Suhash Villur/Unsplash

5. Bioaktivni spojevi iz datulja potiču rast kose

Datulje sadrže vitamin B5 koji je vitalan za održavanje zdravlja kose. Smanjuje opadanje kose, poboljšava lomljivost kose i ispucale vrhove. Dnevna konzumacija od 3 do 4 datulje može pomoći u smanjenju problema s kosom.

Plodovi i sjemenke datulja obiluju esencijalnim nutrijentima te se koriste u proizvodnji raznih kozmetičkih proizvoda. Primjerice, dokazano je da ulje sjemenki datulje ima pozitivan učinak na kožu i kosu.

Naime, ulja sjemenki imaju visoka oksidativna svojstva i mogu zaštititi kožu od štetnog utjecaja UV zraka te potaknuti brži oporavak kože.

Bioaktivni spojevi kojima obiluju datulje, poput flavonoida i fenola, mogu spriječiti gubitak i potaknuti rast kose. Ekstrakti sjemenki bogati su fitosterolima, esencijalnim masnim kiselinama i hranjivim tvarima potrebnim za održavanje zdravog vlasišta, poticanje normalnog rasta kose i podržavanje hranjivih funkcija lojnih žlijezda i folikula kose.

6. Obnavljaju energiju nakon treninga

S obzirom na to da sadrže prirodne šećere, poput glukoze, fruktoze i saharoze, datulje su izvrstan izbor za brzu nadoknadu energije nakon fizičke aktivnosti, ali i zdrava zamjena za slatkiše koji obiluju rafiniranim šećerom.

7. Pomažu u povećanju dobrog kolesterola

Datulje bi potencijalno mogle imati povoljan učinak na lipidni profil, posebno u smanjenju ukupnog kolesterola i povišenju HDL-a, zbog visokog sadržaja polifenola. Osim toga, niska do umjerena konzumacija datulja nije utjecala na razinu glukoze zbog niskog glikemijskog indeksa datulja.

8. Imaju antitumorsko djelovanje

Sastav plodova datulja pokazao je antitumorsko djelovanje, no točan mehanizam u prevenciji tumora nije točno poznat. Jedna studija je pokazala da je beta D-glukan iz datulja pokazao antitumorsko djelovanje.

Takvi antitumorski glukani također su dobiveni iz brojnih drugih izvora, kao što su kvasci, gljivice, bakterije i biljke, ali ovo je prva studija koja je objavila antitumorsko djelovanje glukana datulje.

9. Pomoć kod neplodnosti

Jedna u nizu studija o utjecaju datulja na plodnost je pokazala da datulje imaju moćan učinak na reproduktivne parametre muškaraca uključujući hormonalne razine i parametre sjemenih mjehurića kao i pokretljivost, broj i održivost spermija.

Kod žena je vidljiv učinak na reproduktivne parametre uključujući regulaciju hormona, jačanje trudnoće i prevenciju krvarenja nakon porođaja.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

Reasearch Gate

National Library of Medicine I

National Library of Medicine II

National Library of Medicine III

National Library of Medicine IV

News Medical