Elektronički uređaji troše ogromne količine energije. Znamo učinkovite savjete s kojima ćete uštediti na računima

Od ukupne potrošnje energije kućanstva petina odlazi na napajanje elektroničkih uređaja

FOTO: Unsplash

Uvođenjem manjih promjena u navikama ponašanja svatko može pridonijeti efikasnijem korištenju energije, a tako ujedno smanjiti i vlastite troškove.

Značajna ušteda energije, naime, ne mora nužno biti komplicirana, a može učiniti značajnu razliku na računima za potrošnju električne energije te posljedično pozitivno utjecati na okoliš.

Zbog klimatskih promjena, brzorastućih cijena energenata te sve većih energetskih izazova na globalnoj razini, energetska učinkovitost postala je ključna tema, a odgovornost je na svima nama, od vladajućih, velikih kompanija pa sve do pojedinaca.

‘Stand by’ troši energiju

Brojni su načini kako učinkovitije koristiti energiju, a mi smo kreirali vodič koji u tome može pomoći. Naime, od ukupne potrošnje energije kućanstva, gotovo 20 posto odlazi na potrošnju električne energije za napajanje različitih elektroničkih uređaja koje koristimo ili ne koristimo, objašnjavaju stručnjaci iz Energetskog instituta Hrvoje Požar.

Mnogi zaboravljaju da je nužno električne uređaje, poput računala ili televizora, u potpunosti ugasiti ako se ne koriste, kao i izvaditi punjače za mobitele ili tablete iz utičnica nakon punjenja.

Navedeni uređaji troše energiju u tzv. stand by načinu rada, a potpuno gašenje uređaja možete postići i ugradnjom utičnica s prekidačem.

Evo koji uređaji najviše troše energije

Pritom, uređaji koji imaju displayje koji daju neke informacije kada uređaj ne radi, primjerice sat, svakako spadaju u uređaje s najvećom stand by potrošnjom.

Osim toga, valja istaknuti da sve veći udio u ovoj potrošnji imaju elektronički audio vizualni uređaji, koji su priključeni na internetsku mrežu, radi kontinuiranih nadogradnji, primjerice igraće konzole, televizori ili printeri.

Konkretni podaci ovise o uređaju i dakako ovise o starosti tog uređaja tako da je teško dati jedinstveni podatak. No, od 2013. godine elektronički uređaji ne smiju imati potrošnju veću od 0.5 W u stand by ili u off modu, ili 1 W ako u tim načinima rada prikazuju informacije. Za uređaje koji su priključeni na Internet, od siječnja 2019., stand by potrošnja ne smije biti od 2 do 8 W, ovisno o proizvodu.

Isključite zaslone

Dodatno, korisno je i isključiti zaslon računala ako nije u upotrebi jer sam zaslon obično troši oko 50 posto energije potrebne za rad računala. Navedeno se može postići i postavkama na samom računalu.

Ono što mnogi ne znaju je činjenica da je potrošnja energije elektroničkih zaslona, poput televizora ili računala, povezana sa samom veličinom. Drugim riječima, što je veći ekran, veća je i potreba za energijom. Shodno tome, prilagodite veličinu svojim potrebama.

Prilagodite udaljenost

Kada je riječ o zaslonima elektroničkih uređaja, valja istaknuti i da ćete najbolje iskustvo gledanja dobiti kada ekran zauzima približno 40 posto vašega vidnoga polja, stoga je preporuka stručnjaka da prilagodite udaljenost gledanja i veličinu televizora veličini prostorije u kojoj se nalazi.

Dodatno, prilikom kupnje prednost dajte onim televizorima koji su označeni oznakama viših energetskih razreda.

Pazite na tarife

Dodatnu uštedu energije u kućanstvu moguće je ostvariti i malim trikovima s kućanskim aparatima. Ako je moguće, perilicu rublja ili posuđa tako koristite u razdoblju niže tarife. Podsjećamo, prelaskom na ljetno računanje vremena, električna energija utrošena od 8 do 22 sata obračunavat će se prema višoj tarifi, a energija utrošena u razdoblju od 22 do 8 sati prema nižoj.

Jednako tako, povratkom na zimsko računanje vremena mijenjaju se i razdoblja dnevnih tarifa za obračun pa će se utrošena električna energija prema višoj tarifi obračunavati u razdoblju od 7 do 21 sat, a prema nižoj tarifi u razdoblju od 21 do 7 sati.

Izbjegavajte ove aparate

Kada je riječ o kućanskim aparatima, preporuka stručnjaka je da izbjegavate kombinirane perilice-sušilice, budući da nisu energetski učinkovite kao pojedinačne perilice i sušilice rublja.

Osim toga, znatno je preporučljivije koristiti perilicu posuđa nego prati posuđe na ruke, budući da upotrebom perilice znatno štedite vodu i električnu energiju. Perilicu je potrebno posložiti tako da je prostor dobro popunjen te je, idealno, uključiti u vrijeme niže tarife.

Čistite grijače

Dodatan je savjet da isključite ploče za kuhanje i pećnicu deset minuta prije kraja kuhanja budući da oni ostaju zagrijani dovoljno dugo da dovršite obrok.

Preporuka je i isključiti električni bojler za zagrijavanje vode kad nije potreban. Osim toga, učinkovitiju uštedu električne energije možete postići redovitim servisiranjem bojlera. Konkretnije, redovito čišćenje kamenca s grijača u bojleru izrazito je važno.

Kamenac sprječava prijelaz topline s grijača na vodu pri čemu se troši više energije za zagrijavanje iste količine vode.

Gasite svjetla gdje ne boravite

Ako želite uštedjeti energiju i koristiti je učinkovitije, značajnu će razliku učiniti i odabir stolarije, ali i toplinska izolacija zidova.

Ipak, kako se radi o znatno većim investicijama, uštedjeti energiju možete i malim promjenama u ponašanju, poput navedenih trikova u kućanstvu. Najlakše je ugasiti svjetlo u prostorijama u kojima ne boravimo, odabrati energetski efikasnije uređaje, pripaziti na održavanje aparata te potom imati znatno niže račune.


Sadržaj je nastao u suradnji s Energetskim institutom Hrvoje Požar i MET Croatia Energy Tradeom.