Boeingu ne ide ni u svemiru: Starliner još ne može natrag na Zemlju, otkriveni novi kvarovi

Dvoje članova posade Starlinera zapelo je na ISS-u već mjesec dana

The United Launch Alliance (ULA) Atlas V rocket with Boeing's CST-100 Starliner spacecraft launches from Space Launch Complex 41 at Cape Canaveral Space Force Station in Florida on June 5, 2024. Boeing launched its very first astronauts bound for the International Space Station aboard a Starliner capsule, which joins a select club of spacecraft to carry humans beyond Earth. (Photo by Miguel J. Rodriguez Carrillo / AFP)
FOTO: AFP

Boeingova svemirska letjelica Starliner, koja je prije gotovo mjesec dana uz određene probleme uspjela pristati na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS) i već se trebala vratiti na Zemlju, još se ne može odvojiti od ISS-a nakon što su otkrivena nova curenja helija na kapsuli kojoj je ovo bio prvi let s posadom.

Dvoje članova posade, astronauti Butch Wilmore i Suni Williams stigli su na ISS 6. lipnja i tamo su trebali ostati tjedan dana kako bi proveli medicinske i druge pokuse, no zapeli su na ISS-u već mjesec dana zbog više kvarova, uključujući i curenje helija na jednom od ventila, što je moglo dovesti u opasnost astronaute prilikom povratka na Zemlju. Njihov povratak je odgađan više puta, 12. lipnja pa 18. lipnja, te 22. lipnja.

Curenje helija na više mjesta

Najnoviji tehnički problemi tako ponovo odgađaju povrata Wilmorea i Williams čija je misija pogođena nizom kvarova i problema. Nakon lansiranja iz svemirskog centra Cape Canaveral, na Floridi, Starliner je zbog problema s motorom uspio pristati u drugom pokušaju.

Nakon toga je uočeno curenje helija na više mjesta. Jedno je curenje uočeno prije samog lansiranja, ali je NASA procijenila da to ne predstavlja nikakvu opasnost za let.

Sada se na Zemlji moraju obaviti testovi s identičnim motorima prije nego se letjelica odvoji od ISS-a koji kruži oko Zemlje na visini od oko 400 kilometara. NASA opetovano ističe da nitko nije zapeo u svemiru.

Djelomično obnovljiva letjelica

Starliner je djelomično obnovljiva letjelica koja se sastoji od tri metra visoke kapsule za posadu i servisnog modula. Za razliku od letjelice Crew Dragon, kompanije Elona Muska SpaceX, ne može pristati na vodu već samo na suho tlo.

Prema specifikacijama letjelice, Starliner može ostati priključen na ISS maksimalno 45 dana, ali nije poznato što bi se s letjelicom dogodilo nakon tog vremena. Radi se o prvom testnom letu s posadom ovog 4,2 milijarde dolara vrijednog projekta NASA-e i Boeinga.

Svi ovi problemi ne ulijevaju povjerenje u Boeingovu kapsulu niti u cijelu misiju te stručnjaci tvrde da ih ne bi iznenadilo da netko u NASA-i već priprema SpaceX-ovu letjelicu za misiju spašavanja.