Ovo je važno. Europski tužitelji jučer su taksativno potvrdili Telegramova otkrića koja je Obuljen Koržinek nazivala lažima

Kako su jučerašnja uhićenja i proširenje istrage gurnuli HDZ-ovu ministricu u neobranjivu poziciju

FOTO: Pixsell/ilustracija Telegram

Jučerašnji, novi val uhićenja po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja u slučaju Ministarstva kulture i Geodetskog fakulteta iznova je i taksativno potvrdio cijeli niz Telegramovih višemjesečnih otkrića. Riječ je o priči koju smo, nakon sedam mjeseci istraživanja, objavili početkom studenog 2023.: ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek osobnom je odlukom i bez javnog natječaja dodijelila 19,1 milijuna tadašnjih kuna Geodetskom fakultetu za 3D skeniranje kulturne baštine nakon potresa 2020. Kako smo istražili, te su snimke bile i nekoliko puta preplaćene.

U daljnjem istraživanju, otkrili smo i kako snimke – koje su navodno trebale služiti u procesu obnove – za to naprosto nisu korištene. Pokazali smo to na detaljno dokumentiranim slučajevima zgrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te zgrade Glavnog kolodvora u Zagrebu koje su novcem Fonda solidarnosti bile iznova skenirane. EPPO upravo na tome u priopćenju dodatno utvrđuje svoju nadležnost u ovom slučaju.

Preplaćen posao

EPPO navodi kako postoji osnovana sumnja da je bivši dekan Geodetskog fakulteta Almin Đapo, u dogovoru s jučer uhićenim Davorom Trupkovićem, glavnim konzervatorom i najbližim suradnikom Obuljen Koržinek, dostavio izvješća o snimljenim zgradama “po znatno višoj cijeni od cijene po kojoj bi iste radove obavile tvrtke s potrebnim kadrovima i opremom”. Od prvog teksta o ovoj aferi, Telegram upravo to tvrdi i dokazuje; da su zgrade snimljene i plaćene za višestruko napuhane iznose.

Naime, za iste zgrade koje je po nalogu ministrice skenirao Geodetski fakultet, Telegram je tražio ponude od tvrtki koje djeluju na tržištu. Na primjer, za snimanje jednog objekta na Trgu bana Jelačića u Sisku, Telegram je dobio ponudu na 35.000 kuna, a Geodetski fakultet Ministarstvu je taj posao naplatio 125.300 kuna.

EPPO u jučerašnjem priopćenju dalje navodi kako je njihova istraga pokazala da je Trupković “bez ikakve odgovarajuće kontrole potvrđivao izvješća o obavljenim radovima koja je podnosio dekan u ime Fakulteta”. Nakon toga je Ministarstvo kulture, navodi EPPO, isplatilo iznos od preko 2,5 milijuna eura, odnosno spomenutih 19,1 milijun kuna. Važno je istaknuti kako je upravo Obuljen Koržinek osobno potpisivala odluke o isplatama milijunskih iznosa Geodetskom fakultetu. Telegram je u posjedu tri takve odluke koje vlastoručno potpisuje Nina Obuljen Koržinek.

Knjiženo na Fond

Ured europskog javnog tužitelja dalje navodi kako je od isplaćenih 2,5 milijuna eura, iznos od oko 800.000 eura knjižen na teret Fonda solidarnosti Europske unije. “Potom je, zbog neprovođenja odgovarajućeg postupka javne nabave, dana 31. prosinca 2023. taj iznos preknjižen na teret Državnog proračuna Republike Hrvatske”. Telegram 23. studenoga 2023., pozivajući se na javne izvore Republike Hrvatske – Izvršenje Državnog proračuna te izvješća Državne revizije – tvrdio da je upravo navedeni iznos bio knjižen na stavkama Fonda solidarnosti Europske unije.

Kada smo to objavili, premijer Andrej Plenković istoga je dana na press konferenciji napao Telegram da djeluje “u sprezi” i eksplicitno ustvrdio da “ta sredstva nikada nisu bila zatražena ni knjižena kao sredstva iz Fonda solidarnosti”. Iz najnovijeg priopćenja EPPO-a proizlazi kako su sredstva – upravo kako smo tvrdili pozivajući se na službene dokumente Republike Hrvatske – knjižena upravo na stavci Fonda solidarnosti i da su s te stavke preknjižena tek mjesec dana nakon premijerove press konferencije.

Troškovi za Fond solidarnosti

EPPO dalje navodi kako smatraju da je preplaćivanjem radova nanesena šteta Državnom proračunu od preko milijun eura. Međutim, došlo je i do dodatnih troškova “zbog loše obavljenog posla i, u nekim slučajevima, nepostojanja 3D snimki”, zbog čega su poslove morale iznova obavljati druge tvrtke. I na ovaj dio Telegram je ukazivao u nizu svojih otkrića. Pozivajući se na obimnu dokumentaciju koju smo prikupili i detaljnu korespondenciju, pokazali smo da je HAZU za obnovu svog muzeja arhitekture morao naručiti potpuno novo 3D skeniranje zgrade.

Naime, iz uprave Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti višestruko su nam potvrdili kako nikada nisu dobili 3D snimku svog muzeja arhitekture, iako su je od Ministarstva kulture uoči obnove službeno zatražili. 3D snimak te zgrade Ministarstvo je Geodetskom fakultetu platilo 361.500 kuna. Kako snimku nikada nisu dobili od Ministarstva kulture, akademici su u sklopu postupka obnove morali naručiti novo 3D skeniranje zgrade Hrvatskog muzeja arhitekture. Platili su to višestruko manje, tek 45.000 kuna. Ovaj novac im je, iz Fonda solidarnosti EU, odobrilo upravo Ministarstvo kulture.

Ministrica nas zavlačila

Sličan slučaj Telegram je otkrio i vezano za zgradu Glavnog kolodvora, kojom upravlja HŽ Infrastruktura. I oni su morali uoči obnove naručiti novo snimanje spomenute zgrade jer nisu uopće znali da snimke Geodetskog fakulteta – koje je Ministarstvo platilo 123.300 kuna – uopće postoje. Novo snimanje iz HŽ Infrastrukture također su platili višestruko manje, tek 67.000 kuna, a i njima je taj trošak odobren iz sredstava Fonda solidarnosti EU.

Iz EPPO-a ističu kako se dodatni troškovi – nastali “zbog loše obavljenog posla i nepostojanja 3D snimki” – penju do 31.681 eura. Od toga je dio financiran iz Fonda solidarnosti (17.699 eura), a dio iz Državnog proračuna (13.981 eura).

Cijeli niz Telegramovih otkrića jučer je taksativno potvrđen priopćenjem EPPO-a. Podsjetimo kako je Telegramova otkrića te Telegramove novinare ministrica Obuljen Koržinek nazivala lažima te tendencioznim i malicioznim. Osim toga, njeno Ministarstvo mjesecima je eskiviralo konkretno odgovarati na vrlo konkretne upite, za što posjedujemo obimnu korespondenciju. Ministrica Obuljen Koržinek u javnim se istupima pravi kao da svega toga nije bilo.