Most se u Zagrebu sastaje sa SDP-om, a u Šibeniku s HDZ-om (i još 8 važnih stvari o političkoj krizi)

Gotovo dvije trećine građana smatra da je Mostov prijedlog neprovediv

07.12.2015., Zagreb - Sastanak Boze Petrova ispred Mosta Nezavisnih lista s Tomislavom Karamarkom celnikom HDZ-ove Domoljubne koalicije i Zoranom Milanovicem koji predvodi SDP-ovu koliciju Hrvatska raste odrzan je u konferencijskoj dvorani hotela Esplanade. Zoran Milanovic, Bozo Petrov. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Most nezavisnih lista danas u 14 sati sastat će se u Šibeniku s predstavnicima HDZ-ove Domoljubne koalicije u prostorijama HDZ-a, dok će u 15 sati u svojoj zagrebačkoj središnjici primiti predstavnike SDP-ove koalicije Hrvatska raste.

1. Sastanak Mosta s HDZ-om i SDP-om

Sastanci se, kako je objavljeno na Facebook stranicama Mosta, organiziraju na zahtjev tih dviju koalicija.

I HDZ-ova i SDP-ova koalicija sastanke su, tvrde u Mostu, zatražile zbog usuglašavanja oko prijedloga Mosta sa sastanka koji je održan u ponedjeljak u Esplanadi. Most je tada pozvao na formiranje zajedničke vlade i predložio da se za mandatara izabere nestranački kandidat. Božo Petrov dolazi samo na sastanak s HDZ-om u Šibeniku.

Tomislav Karamarko će doći na sastanak u Šibenik, a Zoran Milanović neće biti na sastanku s Mostom u Zagrebu. Na tom sastanku bit će Siniša Hajdaš Dončić i Branko Grčić, javlja N1.

2. Izvanredni sabor HRID-i

Danas u 17 sati održava se i izvanredni sabor Hrvatske inicijative za dijalog (HRID) Drage Prgometa, na kojemu bi se trebali utvrditi daljnji koraci u djelovanju stranke i odrediti smjernice u pregovorima oko formiranja vlade. Na saboru će izabrani zastupnici HRID-a iznijeti pojedinosti konzultacija s predsjednicom Republike Kolindom Grabar-Kitarović, održanim u ponedjeljak. Sabor HRID-a bit će otvoren za medije.

3. Odbijenice Mostu iz SDP-ove koalicije

Iako Božo Petrov i Most inzistiraju na trilateralnoj, reformskoj Vladi, jučer su došle prve odbijenice. HNS, jedna od stranaka članica koalicije Hrvatska raste na čelu sa SDP-om, definitivno je odbacila prijedlog Petrova o zajedničkoj tripartitnoj Vladi. U videozapisu objavljenom na Facebook stranici HNS-a potpredsjednik stranke Ivan Vrdoljak istaknuo je da Hrvatska narodna stranka na takav model neće pristati.

Nakon HNS-ove odbijenice, uslijedile su reakcije Laburista i HSU-a. Nensi Tireli i Silvano Hrelja odbili su tripartitnu vladu.

4. Karamarkova računica s Mostom

Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko rekao je u utorak da HDZ-ova Domoljubna koalicija s Mostom sigurno može imati 85 mandata, što može biti čvrsta saborska većina, te potvrdio kako će se u srijedu sastati u Šibeniku na konzultacijama s Mostom.

“S Mostom sigurno možemo imati 85 mandata i to može biti čvrsta saborska većina”; izjavio je Karamarko novinarima u središnjici HDZ-a na novinarsko pitanje koliko HDZ ima mandata. HDZ-ov čelnik dijelom se složio s izjavama HNS-ova potpredsjednika Vrdoljaka.

“Mogao bih se dijelom čak i složiti jer stalno govorim da ne znam kakve su perspektive tako velike koalicije. Ne znam je li Vrdoljak glasnogovornik i Zorana Milanovića koji je u ponedjeljak odbio mogućnost velike koalicije. Ako HNS ide u opoziciju nadam se da će i SDP za njima”, kazao je Karamarko.

5. Predsjednica, Milanović i Karamarko na Pantovčaku bez Mosta

Nakon što je u ponedjeljak postalo jasno da nitko nema dovoljnu potporu saborskih zastupnika za formiranje Vlade, predsjednica je najavila i treći krug konzultacija kako bi stranke i koalicije pokušale dogovoriti neki vid suradnje. Treći krug konzultacija počet će u ponedjeljak, a u istom su terminu zajedno pozvani čelnici koalicije Hrvatska raste i Domoljubne koalicije. Prije njih Grabar-Kitarović na razgovor je pozvala profesore ustavnoga prava pravnih fakulteta sa sva četiri hrvatska sveučilišta.

Milanović i Karamarko pozvani su zajedno sa ostalim čelnicima svojih koalicija na konzultacije o mandataru Vlade u ponedjeljak u 14 sati, a profesori ustavnoga prava u 11 sati.

6. HDZ i SDP složni

Prema Ustavu, predsjednica Republike dodjeljuje mandat za sastavljanje Vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konzultacija, uživa povjerenje većine svih zastupnika.

Neki tumače da bi predsjednica mandatara trebala odrediti bez obzira na nedostatnu potporu, ima i onih koji ustrajavaju da je mandat trebala povjeriti relativnom pobjedniku parlamentarnih izbora, a treći tumače da treba raspisati nove izbore i imenovati nestranačku vladu bez da imenuje mandatara. Članovi još uvijek aktualnog saborskog Odbora za Ustav Davorin Mlakar (HDZ) i Peđa Grbin (SDP) suglasni su kako Predsjednica ne bi smjela raspisati nove izbore i imenovati privremenu nestranačku vladu prije nego što nekome povjeri mandat za sastavljanje nove vlade.

“Predsjednica bi morala nekom povjeriti mandat prije raspisivanja izbora, jer bi se u protivnom izložila neugodnim tumačenjima da provocira izbore prije negoli je bilo kome dala mogućnost da sastavi vladu. Mislim da to nije bila namjera Ustava te da to ne bi bilo u skladu s Ustavom”, rekao je Mlakar Hini.

7. Što misle građani?

Prema istraživanju Dnevnika Nove TV provedenom 7. i 8. prosinca na uzorku od 600 punoljetnih građana RH, većina, njih 48.2 posto ne podržava novi prijedlog Mosta o velikoj koaliciji, dok tu ideju podržava 41.1 posto građana, a njih 10.7 posto nema jasno definiran stav.

Na pitanje je li prijedlog Petrova provediv, 20.3% je odgovorio potvrdno, a 65.5% smatra kako je neprovediv, dok ne zna 14.2%.

8. Telegram u Metkoviću i Primoštenu

Reporter Telegrama, Drago Hedl, posjetio je Stipu Petrinu, osebujnog načelnika općine Primošten, na njegovom radnom mjestu. Istog dana otišao je u posjet Metkoviću, gradu kojim upravlja čelnik Mosta Petrov.

“Nakon posjeta Metkoviću i Primoštenu, dvama krakovima Mosta, stranke koja odlučuje o sudbini Hrvatske, reporteri Telegrama nisu prštali optimizmom. Filozofija, ozračje i mentalitet ”malih mista” kao da su zarobili Hrvatsku i kao da je drže njenim bespomoćnim taocem”, napisao je Hedl.

Njegove dojmove iz oba grada možete pročitati OVDJE.