Ljuta hrana i alkohol mogu potaknuti valunge. Saznajte kako ublažiti valove vrućine noću

Imamo i popis namirnica koje mogu pomoći u ublažavanju valunga

FOTO: Freepik

Neredovite menstruacije, suhoća vagine i valunzi, simptomi su ulaska u menopauzu koje većina žena osjeća već u 40-im godinama, govori dr. Pelin Batur iz Centra za žensko zdravlje pri Klinici Cleveland dodajući da 3 od 4 žene imaju valunge.

Ulaskom u menopauzu tijelo počinje proizvoditi manje hormona estrogena, koji regulira menstrualni ciklus. Znanstvenici ne znaju točan razlog pojave vazomotornih simptoma, odnosno valunga i noćnog znojenja, ali pretpostavljaju da su najvjerojatnije povezani s hormonalnim promjenama.

Ono što je poznato jest to da valovi vrućine mogu biti jako neugodni, popraćeni znojenjem, crvenilom i lupanjem srca. Iako se javljaju se u bilo koje doba dana, noćni valunzi mogu narušiti kvalitetu sna.

Iz medicinske perspektive, valunzi nisu nužno gori noću, više je riječ o subjektivnom doživljaju zato što se žene često bude tijekom noći, obično potpuno mokre od znoja.

Valunzi obično traju nekoliko minuta, a mogu biti praćeni i napadajem zimice. “Ako se zbog noćnog znojenja ne naspavate dobro, valunzi postaju više od obične smetnje”, kaže dr. Batur dodajući da mogu narušiti kvalitetu života.

Kako izgledaju valunzi ili valovi vrućine?

Iznenadna pojava vrućine, znojenje i nelagoda, valunzi su čest, neugodan vazomotorni simptom menopauze. Postoje mnogi simptomi menopauze koje možete osjetiti, u rasponu od suhoće vagine i potrebe za hitnim mokrenjem do nesanice i promjena raspoloženja. No, u većine žena valovi vrućine jedan su od najčešćih simptoma menopauze.

Valunzi se mogu različito manifestirati, neke žene ih uopće ne primjećuju, dok neke mogu imati valunge koji ometaju njihov svakodnevni život. Ne samo da ozbiljnost valunga može varirati, nego i duljina vremena u kojem imate valove vrućine može biti različita za svaku osobu.

Što može izazvati valunge?

Zapravo postoji mnogo stvari koje bi mogle izazvati valove vrućine. Izbjegavanje stvari koje izazivaju valove vrućine često znači da morate paziti što jedete.

Začinjena hrana, kofein i alkohol samo su neke od namirnica koje mogu izazvati valunge. Valovi vrućine mogu biti potaknuti i toplinom, te se češće javljati tijekom toplijeg vremena ili uslijed fizičke aktivnosti.

Okidači valunga mogu biti:

  • vruće vrijeme
  • toplina
  • pušenje
  • kofein
  • alkohol
  • začinjena hrana
  • uska odjeća
  • stres

Kako ublažiti valunge?

Postoje mogućnosti liječenja za ublažavanje valunga. Ako imate valunge, osobito one koji ometaju svakodnevni život, obratite se svom liječniku kako biste saznali više o mogućnostima liječenja.

Općenito, postoje dvije kategorije mogućnosti liječenja valunga: lijekovi koji se izdaju na recept i bezreceptni lijekovi. Važno je razgovarati s liječnikom o bilo kojoj mogućnosti liječenja te o njihovim prednostima i manama. Pritom liječnik mora uzeti u obzir vašu povijesti bolesti, zdravstvena stanja i bolesti koje imate te lijekove i dodatke prehrani koje uzimate zato što opcije liječenja možda nisu sigurne u kombinaciji s drugim lijekovima ili drugim medicinskim stanjima.

U liječenju valunga koristi se hormonalna nadomjesna terapija koja funkcionira tako da podiže razinu hormona, što posljedično ublažiti neke simptome menopauze, pa tako i valunge. Vaš liječnik će procijeniti koja je hormonska terapija idealna za vas. U liječenju se koriste i nehormonski lijekovi, među kojima su određeni antidepresivi, primjerice selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina, koji mogu smanjiti učestalost valunga.

Kada je riječ o biljnim pripravcima i bezreceptnim lijekovima, kao terapijska rješenja za ublažavanje valunga i ostalih simptoma menopauze koriste se ulje noćurka, pripravci na bazi soje, dodaci vitamina E, ali i akupunktura. O biljnim pripravcima, lijekovima ili dodacima prehrani svakako se posavjetujte s nadležnim liječnikom, osobito ako imate neke kronične bolesti poput dijabetesa, povišenog krvnog tlaka ili poremećaja u radu štitnjače.

Promjene u stilu života koje mogu pomoći kod valunga

Uvođenje malih promjena u uobičajeni način života ponekad može pomoći u ograničavanju broja i intenziteta valunga. Slojevito odijevanje, smanjenje temperature u domu, korištenje ventilatora i pijenje hladnih napitaka mogu biti mali načini pomoći kod valunga.

Ako imate višak kilograma, mogli biste češće imati valove vrućine pa održavanje zdrave tjelesne mase može biti od pomoći. Još jedna promjena načina života koja može pomoći u smanjenju valova vrućine je nepušenje. Osobe koje puše imaju tendenciju doživjeti više valunga, a važno je napomenuti da pušenje pridonosi i povećanom kardiovaskularnom riziku u periodu nakon menopauze.

Tjelovježba je još jedna promjena u stilu života koja često pomaže osobama u menopauzi. Ovo nije samo sjajan način za održavanje zdrave tjelesne mase, već se čini da osobe koji vode sjedilački način života imaju više valunga. Samo ne zaboravite paziti na temperaturu dok vježbate. Pregrijavanje može izazvati val vrućine, pa je najbolje vježbati u hladnijem okruženju.

Hrana koja pomaže kod valunga

Mnoge žene pokušavaju dodati više biljnog estrogena u prehranu kako bi se borili protiv hormonalnih promjena koje prate menopauzu.

Smatra se da dodavanje biljnih estrogena u prehranu može pomoći kod valunga zato što biljni izvori estrogena, odnosno namirnice koje obiluju izoflavonima, imaju učinak sličan estrogenu te mogu smanjiti valove vrućine.

Općenito se smatra da su soja, slanutak i leća najjači biljni estrogeni. Ipak, imajte na umu da učinci ove hrane neće biti tako jaki kao ljudski estrogen.

Hrana s izoflavonima koja može pomoći kod valunga:

  • soja
  • slanutak
  • leća
  • lanene sjemenke
  • žitarice
  • grah
  • voće
  • povrće
hrana koja izaziva valunge
Ljuta hrana i začini mogu potaknuti valunge Freepik

Kako ublažiti noćne valunge?

Vazomotorni simptomi povezani s menopauzom, kao što je noćno znojenje, nisu opasni, ali ako ometaju san ili svakodnevne aktivnosti, važno je odabrati odgovarajuću terapiju, ali i pripaziti na određene životne navike kako bi se noćni valunzi sveli na minimum.

Doktorica Batur kaže da je ublažavanje noćnih valunga potrebno:

1. Detektirati i izbjegavati okidače

Određena hrana ili okolišni okidači mogu izazvati noćno znojenje. “Neki ljudi navode da tome mogu pridonijeti povećani unos šećera, stres i kofein”, primjećuje dr. Batur.

Ostali okidači uključuju:

  • vježbanje u vrućem okruženju
  • vrući tuš ili kupka
  • začinjena hrana

Nekoliko dana pratite kada se i u kojem intenzitetu javljaju valovi vrućine, kao i što ste radili u satima prije njih. Možda ćete otkriti da je začinjena večera ili nošenje flanelske pidžame u krevetu doprinijelo noćnom znojenju, kaže liječnica.

2. Smanjiti stres

Smanjenje razine stresa i prakticiranje mindfulnessa može učiniti čuda za zdravlje općenito, a može i smanjiti valove vrućine. Jedna studija pokazuje da osjećaj tjeskobe može biti dobar pokazatelj nadolazećeg valunga. “Podaci za sve ovo su slabi, ali svakako ima smisla pokušati smanjiti stres, vježbati tehnike opuštanja i svjesnosti te duboko disati”, napominje dr. Batur.

3. Urediti spavaću sobu

Poduzmite korake kako biste svoju spavaću sobu pretvorili u zonu za opuštanje i odmor. Noću smanjite grijanje u spavaćoj sobi ili otvorite prozor, nosite laganu pidžamu od prozračnih tkanina poput lana i pamuka, spavajte s uključenim ventilatorom tijekom noći, a ako je ikako moguće razmislite o isprobavanju jastuka i navlaka za madrac punjenih rashlađujućim gelom.

Nestaju li valunzi nakon menopauze?

Baš kao i mnogi drugi aspekti valunga, duljina njihovog trajanja može varirati od osobe do osobe. Valunge možete osjećati mjesecima ili čak godinama, ali ako vas ometaju u životu, vrijeme je da potražite liječničku pomoć. Osim toga, nisu svi valovi vrućine uzrokovani hormonalnim promjenama uslijed menopauze.

Valunge mogu izazvati i poremećaji štitnjače

“Valovi vrućine mogu biti povezani s poremećajima štitnjače i drugim zdravstvenim stanjima ili lijekovima, stoga je posebno važno da vas liječnik pregleda”, naglašava dr. Batur. Liječnik će utvrditi temeljni uzrok i smjer djelovanja kako biste poboljšali svoje zdravlje.