Japanski konzorcij razvija prvi 6G uređaj koji je 20 puta brži od 5G

Ovih dana predstavili su prvi prototip uređaja

FOTO: Freepik

Grupa japanskih telekomunikacijskih tvrtki razvila je brzi 6G bežični uređaj koji može prenositi podatke brzinom do 20 puta većom od 5G. Uređaj može prenositi podatke brzinom od 100 gigabajta u sekundi, na udaljenosti od 100 metara, javlja Mashable.

Četiri tvrtke, DOCOMO, NTT Corporation, NED Corporation i Fujitsu, za potrebe projekta, formirale su konzorcij. Od 2021. godine te tvrtke surađuju na istraživanju i razvoju subterahertz uređaja, predviđajući početak 6G ere.

Prema izjavi, testovi su postigli ultrabrze prijenose od 100 gigabajta u sekundi u pojasima od 100GHz i 300 GHz, na udaljenostima do 100 metara, u zatvorenome prostoru, piše Interesting Engineering.

5G je još zlatni standard

Treba napomenuti da su postignute brzine impresivne, ali ne treba postavljati previsoka očekivanja, 6G je testiran tek na jednom uređaju i još nije komercijalno održiva mreža. Ova mrežna tehnologija ima svoje nedostatke i trenutno se 5G smatra zlatnim standardom povezivosti s teoretskom maksimalnom brzinom od 10 Gbps.

Glavna razlika između 5G i 6G su rasponi elektromagnetskog spektra u kojem funkcioniraju. Veće brzine obično su povezane s radom u višim pojasima. 5G prijenosi se obično emitiraju na frekvencijama nižima od 6 GHz, a prošireni su u pojaseve od oko 40 GHz, ili milimetarske valne pojaseve.

Još ima niz ograničenja

Od 6G se očekuje da će koristiti višefrekvencijske pojaseve, subterahertz koji padaju između 100 i 300 GHz. Više frekvencije mogu rezultirati većim brzinama, ali ima i određenih nedostataka, a to su ograničenja pokrivenosti udaljenosti signala i smanjenje snage prodora.

6G koristi frekvencijske pojaseve više od 5G, pa za 6G uređaje predstavlja izazov pristup potrebnim frekvencijama za postizanje većih brzina preuzimanja.

Očekuju se brojne nove mogućnosti

Značajno više frekvencije zahtijevaju potpuno drugačije bežične uređaje koji se stvaraju od nule. Projekt će morati svladati brojne prepreke i utvrditi točne standarde performansi koje moraju zadovoljiti bežični uređaji koji rade u pojasu subterahertza i zatim stvarno stvaranje tih uređaja.

Stručnjaci ističu da su mogućnosti neograničene kada se radi o ponudi besprijekorne povezanosti za buduće tehnologije, omogućujući aplikacije u rasponu od ultra-HD video streaminga do kontrole u stvarnom vremenu u autonomnim vozilima kao i sve veće komunikacijske zahtjeve.