Rak jajnika ne pokazuje jasne simptome u ranoj fazi: ove znakove ne smijete ignorirati

Od raka jajnika u Hrvatskoj godišnje umire više od 300 žena

FOTO: Pexels/Nadezhda Moryak

Rak jajnika je po učestalosti treći ginekološki karcinom kod žena u svijetu, a drugi po smrtnosti. Prema procjenama Međunarodne agencije za istraživanje raka u 2020. godini od njega je oboljelo skoro 314.000 žena, a umrlo čak 207.000.

S obzirom na to da se svake godine 8. svibnja obilježava Svjetski dan borbe protiv raka jajnika u nastavku teksta donosimo čimbenike rizika za razvoj raka jajnika, simptome raka jajnika te metode dijagnosticiranja, liječenja, ali i prevencije.

Što povećava rizik od raka jajnika?

Rak je bolest u kojoj abnormalne stanice u tijelu rastu bez kontrole, a naziva se prema dijelu tijela u kojem nastaje. Rak jajnika je skupina bolesti koja nastaje u jajnicima ili u srodnim područjima jajovoda i peritoneuma. Neke mutacije u genima mogu povećati rizik od raka jajnika. Mutacije u genima osjetljivosti na rak dojke BRCA1 i BRCA2, te one povezane s Lynchovim sindromom, najčešće su mutacije koje povećavaju rizik od raka jajnika.

Također, nekoliko čimbenika može povećati rizik od raka jajnika, to su:

  • dob; rak jajnika je češći u sredovječnih ili žena starijih od 50
  • obiteljska sklonost; rak jajnika je češći u osoba koje imaju bliske članove obitelji (kao što su vaša majka, sestra, teta ili baka) s majčine ili očeve strane koji su imali rak jajnika
  • mutacije u genima
  • pretilost
  • rak jajnika češći je u žena kojima je dijagnosticiran rak dojke, maternice ili debelog crijeva
  • rani nastup prve menstruacije i nastup menopauze u kasnijim godinama; u oba slučaja veći je broj opetovanih menstrualnih ciklusa s ovulacijom, što povećava rizik od nastanka raka jajnika
  • endometrioza

Ako imate jedan ili više od ovih čimbenika rizika to ne znači da ćete dobiti rak jajnika, ali trebali biste razgovarati s liječnikom o riziku i mjerama prevencije koje uključuju redovite preglede te prema mogućnosti i genetsko savjetovanje.

Rak jajnika: simptomi

Simptomi raka jajnika se češće vide tek u uznapredovaloj fazi bolesti. Rak jajnika može se razviti i proširiti cijelim trbuhom prije nego što izazove bilo kakve simptome, a to može otežati rano otkrivanje bolesti. Kada se rak jajnika širi, obično se širi iz zdjelice u limfne čvorove, abdomen, crijeva, želudac, prsa ili jetru.

Simptomi raka jajnika su:

  • vaginalno krvarenje (osobito ako ste prošli menopauzu) ili neobičan iscjedak iz vagine
  • bol ili pritisak u području zdjelice
  • bol prilikom spolnog odnosa
  • bolovi u trbuhu ili leđima
  • nadutost
  • oticanje trbušne šupljine uslijed stvaranja i zadržavanja vode unutar abdominalne šupljine
  • mučnina
  • žgaravica
  • prebrzi osjećaj sitosti ili poteškoće s jelom
  • poteškoće s disanjem
  • češća ili hitnija potreba za mokrenjem i/ili proljev ili zatvor
  • jak umor

Obratite pozornost na znakove koje šalje vaše tijelo i znajte što je za vas normalno. Ako imate neobično vaginalno krvarenje, odmah posjetite liječnika. Ako imate bilo koji od drugih znakova dva tjedna ili dulje i nisu normalni za vas, posjetite liječnika. Oni mogu biti uzrokovani nečim drugim, a ne rakom, ali jedini način da saznate je da posjetite liječnika.

Kako mogu smanjiti svoj rizik od raka jajnika?

Razgovarajte sa svojim liječnikom o načinima smanjenja rizika. Iako neke stvari mogu pomoći u smanjenju šanse za dobivanje raka jajnika, ne preporučuju se svima, a rizici i dobrobiti povezani su sa svakom. Na primjer, kontracepcijske pilule mogu povećati šanse da dobijete rak dojke. Iako možda možete smanjiti rizik, to ne znači da nećete dobiti rak.

Ne postoji sto postotni način za prevenciju raka jajnika, ali sa smanjenjem rizika raka jajnika se povezuje:

  • korištenje kontracepcijskih pilula; pet ili više godina
  • podvezivanje jajovoda; uklanjanje oba jajnika, uklanjanje obaju jajovoda ili histerektomije, operacije kojom se uklanja maternica, a ponekad i cerviks
  • porođaj; žene koje nisu rađale imaju veću učestalost razvoja raka jajnika radi većeg broja ovulacija
  • dojenje; neka istraživanja sugeriraju da žene koje doje godinu dana ili dulje mogu imati umjereno smanjen rizik od raka jajnika
porođaj i dojenje smanjuju rizik od raka jajnika
Pexels/Jonathanborba

Dijagnosticiranje raka jajnika

Stručnjaci još nisu razvili uspješan, jedinstveni test probira raka jajnika. Zbog toga je stanje često teško dijagnosticirati u ranim fazama. Ako ginekolog posumnja na rak jajnika, pitat će vas o simptomima i obaviti pregled koji uključuje pregled vrata maternice pri čemu može uzeti obrisak vrata maternice (PAPA test) ili drugi obrisak za drugu namjenu (bakteriološku, virusološku itd). Slijedi pregled prilikom kojega pregledavaju unutarnji genitalni organi; maternica, jajnik i jajovod. Tijekom pregleda liječnik će provjeriti postoje li abnormalne izrasline ili uvećani organi.

Liječnik vas također može uputiti na laboratorijske pretrage iz krvi u kojima se najčešće radi tumorski marker CA-125. Visoke razine CA-125 u krvi mogu biti znak raka. Međutim, razine CA-125 mogu biti normalne, čak i kada je rak prisutan, i više u mnogim stanjima koja nisu rak. Zato se krvne pretrage rade u kombinaciji s drugim pretragama za dijagnosticiranje raka jajnika.

Liječnik vas može uputiti na dodatne testove, uključujući:

  • ultrazvuk zdjelice
  • MR (magnetska rezonancija)
  • CT (kompjuterizirana tomografija)
  • PET skeniranje (pozitronska emisijska tomografija)

Konačna dijagnoza raka jajnika postavlja se patohistološkim pregledom jajnika koji se obavlja nakon operacijskog zahvata.

Stadiji raka jajnika

Stadiranje je važno jer pomaže liječniku da osmisli prilagođeni plan liječenja. Vaš liječnik će razgovarati s vama o mogućnostima liječenja. Postoje četiri stadija raka jajnika.

Što je stanje ozbiljnije, to je broj veći:

  • stadij I: Ovaj stadij je podijeljen u tri podfaze (stadij IA, stadij IB i stadij IC). U prvom podstadiju rak je samo u jednom jajniku ili jednom jajovodu. Stadij IB obilježava rak koji zahvaća oba jajnika ili jajovoda. U stadiju IC, rak je u oba jajnika ili jajovodu i nalazi se izvan jajnika (na vanjskoj strani samog organa ili u prostoru oko jajnika, koji se naziva peritonealna šupljina).
  • stadij II: također je podijeljen u nekoliko dodatnih faza. U stadiju IIA, rak više nije samo u jajniku, već se proširio i na maternicu. U stadiju IIB, rak se proširio na druge obližnje strukture u zdjelici.
  • stadij III: ova faza uključuje tri podfaze. U stadiju IIIA, rak se proširio izvan zdjelice u abdomen (mikroskopski) ili unutar limfnih čvorova. Drugi podstadij (stadij IIIB), tumor je veličine do 2 centimetra i proširio se izvan zdjelice ili unutar limfnih čvorova. U stadiju IIIC, rak se pomaknuo izvan područja zdjelice i veće je veličine (više od 2 centimetra) ili se može nalaziti unutar limfnih čvorova. U ovom trenutku može utjecati na druge organe, poput jetre i slezene.
  • stadij IV: u ovoj fazi rak se proširio na unutrašnjost organa kao što su jetra ili slezena. U stadiju IVA, nalazi se u blizini pluća, a u stadiju IVB, rak se proširio na limfne čvorove prepona ili u prsa.
rak jajnika simptomi liječenje
Pixabay

Liječenje raka jajnika

Liječenje raka jajnika uključuje kirurški zahvat i najčešće primjenu kemoterapije. Unatoč poboljšanju u dijagnostici i liječenju, stopa petogodišnjeg preživljenja još je ispod 30 posto. Glavni razlog za to je što rak jajnika u ranoj fazi ne pokazuje jasne simptome pa se dijagnoza često postavlja prekasno. Cilj liječenja je ukloniti što je više abnormalnih stanica i tkiva iz tijela.

Uobičajeni tretmani liječenja raka jajnika uključuju:

  • kirurške zahvate: to obično uključuje uklanjanje reproduktivnih organa i svih organa koji sadrže abnormalne stanice. Kirurg se može odlučiti za laparoskopski zahvat (minimalno invazivna operacija) ili laparotomiju (otvorena operacija koja zahtijeva abdominalni rez)
  • kemoterapiju: liječnik može preporučiti kemoterapiju prije ili poslije operacije, a ona se može primjenjivati intravenozno (kroz venu) ili oralno (u obliku tableta)
  • ciljanu terapiju: koriste se lijekovi za prepoznavanje i napad na stanice raka. Ciljana terapija mijenja način na koji stanice raka rastu i dijele se
  • hormonsku terapiju: neki karcinomi jajnika koriste hormone za rast. Ova vrsta terapije blokira hormone, usporavajući ili zaustavljajući rast raka
  • zračenje: rijetko se koristi za liječenje raka jajnika

Po završetku liječenja nadležni liječnik odredit će dinamiku kontrolnih pregleda koji obično uključuju klinički pregled, CT snimanje i laboratorijske nalaze krvi kojima se određuje tumorski biljeg CA-125. U nekim slučajevima može se raditi i pozitronska emisijska tomografija (PET-CT).

Prevencija raka jajnika

Iako ne postoji siguran način da se potpuno spriječi rak jajnika, poznavanje obiteljske anamneze može pomoći da se pripremite za svaki povećani rizik od razvoja raka jajnika. Ako imate genetsku mutaciju kao što je BRCA mutacija, vaš liječnik može preporučiti operaciju uklanjanja jajnika i jajovoda za smanjenje rizika prije nego što postanu kancerogeni. Ako niste sigurni imate li BRCA ili neku drugu mutaciju, pitajte svog liječnika o genetskom testiranju.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

Centers for Disease Control and Prevention

Mayo Clinic

Cleveland Clinic

National Health Service