Za redovito vježbanje nije nužan odlazak u teretanu. Vježbanje kod kuće dobra je opcija

Fleksibilnost i praktičnost ključna osnovne prednosti vježbanja kod kuće

FOTO: Unsplash.com

Vježbanje kod kuće postaje sve popularnija opcija za održavanje zdravog načina života, posebno u današnje vrijeme kada je fleksibilnost i praktičnost ključna.

Prije nego što započnete s vježbanjem kod kuće, važno je postaviti jasne ciljeve i izraditi plan vježbanja. Odredite što želite postići – gubitak težine, povećanje snage ili poboljšanje kondicije. Zatim napravite raspored vježbanja koji odgovara vašim ciljevima i rasporedu.

Iako nije potrebna skupa oprema za vježbanje kod kuće, odabir nekoliko osnovnih komada može vam olakšati vježbanje. Lagane bučice, fitness lopta, vlastita tjelesna težina ili elastične trake mogu biti korisni alati za raznolike vježbe.

Izaberite miran i prostran prostor u svom domu gdje možete vježbati bez ometanja.

Osigurajte dovoljno prostora za izvođenje različitih vježbi, kao i dobru ventilaciju. Ako je moguće, koristite prostirku za vježbanje radi udobnosti i sigurnosti.

Održavanje motivacije važno je za dosljednost u vježbanju kod kuće. Postavite si ciljeve, pratite svoj napredak, uključite glazbu koja vas inspirira i pronađite partnera za vježbanje ako mislite da će vam to pomoći da ostanete motivirani.

Ključ uspjeha u vježbanju kod kuće je redovitost i dosljednost. Stvorite naviku vježbanja tako što ćete odabrati određeno vrijeme svaki dan ili nekoliko puta tjedno koje ćete posvetiti svojem tjelesnom zdravlju i dobrobiti.

Vježbanje kod kuće pruža mnoge prednosti, uključujući fleksibilnost, praktičnost i uštedu vremena, a svakako i novca.

Donosimo 3 vježbe koje možete izvoditi kod kuće:

1. Zračni čučanj – za donji dio tijela

Stanite uspravno, kukove stavite malo unazad i savijete se u koljenima. Napravite čučanj tako da pregib kukova ne prođe ispod koljena. Vratite i ponovite vježbu 8 puta. Tijekom izvođenja vježbe držite pete na tlu i trup neka ostane uspravan. Vježbu ponovite minimalno 8 puta u jednoj seriji.

2. Leptir trbušnjaci – za trbušnjake

Lezite ravno na leđa sa savijenim nogama, spojenim stopalima i rukama iza glave. Napnite trbušne mišiće i sjednite tako da dodirnete rukama stopala. Vratite se u ležeći položaj tako da dodirnete rukama iza glave pri svakom ponavljanu. Vježbu ponovite minimalno 8 puta u jednoj seriji.

3. Sklekovi – za gornji dio tijela

Zauzmite položaj planka i ruke stavite točno ispod laktova i ramena. Savijte laktove tako da polako spustite prsa na pod. Pazite da se nadlaktice ne dignu dok se vraćate u početni položaj. Ponovite minimalno 8 puta u jednoj seriji.