Virus ptičje gripe izaziva sljepoću i smrt mačaka

Mačke su se zarazile pijući sirovo mlijeko krava zaraženih ptičjom gripom

FOTO: Laszlo Biro/Unsplash/Ilustracija

Prije mjesec i pol na farmi u Teksasu krave muzare počele su pokazivati simptome misteriozne bolesti za koju se sada zna da je ptičja gripa H5N1. Simptomi nisu bili vidljivi, ali je produkcija mlijeka značajno pala, a mlijeko je postalo gusto i kremasto žuto.

Sljedećeg dana oboljele su i mačke na istoj farmi koje su konzumirale sirovo mlijeko krava.

Pomor mačaka

Krave su se uglavnom oporavljale od bolesti, ali mačke su postale depresivne, ukočene, izgubile su koordinaciju pokreta, kružile su, imale su obilan iscjedak iz očiju i nose i oslijepile su. Više od polovice mačaka na farmi umrlo je za nekoliko dana, saznaje Ars Technica.

U studiji, koja je objavljena u časopisu Emerging Infectious Diseases, znanstvenici otkrivaju da su mačke imale virus ptičje gripe ne samo u plućima nego i u mozgu, srcu i očima. “Događaji na teksaškoj farmi zlokobno su upozorenje o mogućnostima prijenosa ovog opasnog virusa koji mutira”, kažu autori.

Izvor zaraze kontaminirano mlijeko

Najvjerojatniji izvor zaraze mačaka bilo je kontaminirano mlijeko, zaključili su autori studije, iako nije posve isključeno da su jele zaražene divlje ptice. Genetski podaci ukazuju na potpuno podudaranje čestica virusa između krava, njihova mlijeka i mačaka.

“Naša otkrića upućuju na prijenos virusa sa sisavca na sisavca i izazivaju novu zabrinutost u vezi s potencijalom širenja virusa unutar populacije sisavaca”, napisali su autori.

Viru pronađen u više od 200 sisavaca

Novi podaci pokazuju da se virus širi među najnovijim domaćinom, krave su samo novi dodatak iznenađujuće širokom rasponu domaćina H5N1. Posljednjih nekoliko godina globalna epidemija uništila je populacije divljih ptica i farme peradi.

Virus je u Americi, od 2022. godine, nađen kod više od 200 sisavaca, od velikih mačaka u zoološkim vrtovima do lučkih tuljana, planinskih lavova, tvorova, vjeverica, polarnih medvjeda, crnih medvjeda, lisica i dupina.

Stručnjaci ističu na nužnost nadziranja virusa kod domaćih životinja da bi se razjasnila evolucija i ekologija virusa ptičje gripe i spriječio prijenos između vrsta, piše Ars Technica.