Ustavni sud zabranio Milanoviću da bude mandatar i predsjednik Vlade, čak i ako podnese ostavku. Šeparović: 'To nije državni udar'

Pratili smo konferenciju za medije predsjednika Ustavnog suda

Ustavni sud danas je održao izvanrednu sjednicu o izborima i angažmanu Zorana Milanovića. Nakon sjednice pred medije je izašao predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović koji je pročitao priopćenje kojim je predsjedniku Republike zabranjeno da nakon upravo održanih izbora bude mandatar za sastavljanje nove vlade ili da bude njen predsjednik.

Šeparović je na početku podsjetio na upozorenje od 18. ožujka kada su predsjednika upozorili da njegovo kandidiranje na bilo kojoj listi te isticanje kao kandidata za premijera nije spojivo s položajem predsjednika Republike.

Podsjetili na ranija upozorenja

Podsjetio je kako je Ustavni sud upozorio da Milanović mora odmah podnijeti ostavku ako se kandidira ili nastupa u javnosti kao budući kandidat. Nadalje je podsjetio da je pozvao Milanovića i SDP da prestanu s protuustavnim aktivnostima.

“Ustavni sud primjećuje da je DIP 20. ožujka vezano za istupe predsjednika pozvao predsjednika da se suzdrži od direktnog sudjelovanja u izbornoj promidžbi na strani bilo koga”, kazao je pa dodao da je DIP pozvao sve da vode računa o Izbornom zakonu, uputama DIP-a i stajalištima Ustavnog suda.

“Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupao po upozorenju, međutim predsjednik je sve do kraja kampanje više puta javno izjavio da upozorenje neće poštovati i kontinuirano ga je kršio izjavama da on je u kampanji kao budući premijer, prezentirajući program i članove buduće vlade. Nastupao je kao kandidat iako nije podnio ostavku, ne da nije poštivao upozorenje već se stavio u položaj sudionika u izborima”, kazao je.

“On to po svom ustavnom položaju dok je predsjednik ne može biti. Njegov položaj je nespojiv s položajem sudionika u izborima za Sabor”, rekao je.

Ne može biti ni mandatar niti premijer

Šeparović je nadalje kazao da je Milanović u kampanji postupao suprotno članku Ustava koji govori da je svatko dužan poštivati Ustav i njegove vrednote. “Naglašavamo da predsjednik Republike prije preuzimanja dužnosti pred predsjednikom Ustavnog suda polaže prisegu kojom se obvezuje na vjernost Ustavu. Odgovornost za ustavno-pravno neprihvatljive odluke snose njihovi donosioci”, kazao je Šeparović.

“U postupku nadzora ustavnosti izbora Ustavni sud utvrđuje da se izjavama i ponašanjem predsjednik Republike, a da prethodno nije podnio ostavku, doveo u poziciju da ne može biti ni mandatar za buduću vladu niti njen predsjednik”, kazao je. Dodao je da predsjednik daje mandat za sastavljanje vlade osobi koja uživa povjerenje većine zastupnika. “Stoga je očito da ne može biti i mandatar jer se te dvije pozicije isključuju”, kazao je Šeparović i rekao da sve drugo ugrožava vladavinu prava.

Pozvao je sve uključene u koalicijske pregovore da moraju biti svjesni te činjenice i naglasio da će Ustavni sud donijeti odluku o tome. Dodao je da od zadnjeg svojeg upozorenja pa do sada nisu htjeli utjecati na volju birača i da se zato nisu oglasili. “Ne dovodimo u pitanje volju birača izraženu na izborima”, rekao je Šeparović i objasnio da je ovo upozorenje doneseno na današnjoj sjednici. Devetero je bilo za, dok su Abramović, Kušan, Selanec bili protiv. Antičević Marinović bila je odsutna.

‘Ustav je iznad građana’

Potom su krenula pitanja novinara, prvo ako Milanović da ostavku, a izabrani zastupnici izaberu njega za mandatara, može li on onda biti mandatarom. “Svatko se dužan držati Ustava i zakona. Ustav je iznad građana, predsjednika Republike, Sabora i Vlade, Ustav je iznad svih”, kazao je i dodao da je predsjednik pravodobno upozoren da podnese ostavku, ali to nije napravio. “Ako bi dobio takav mandat, Ustavni sud bi donio posebnu odluku, dakle mogao bi poništiti tu odluku”, rekao je.

Šeparović je dodao da se Milanović sam doveo u ovu situaciju jer ne može biti mandatarom. Dodao je da ovo nije odluka nego upozorenje. Potvrdio je novinarki da će Ustavni sud zaustaviti ako bilo tko izabere Milanovića za mandatara. Ponovio je da Milanović ne može biti kandidatom za mandatara i predsjednikom jer tako ne može biti nepristran.

Bila bi dovoljna obična većina

Uslijedilo je pitanje je li točno da će Ustavni sud, ako se Sabor konstituira, a netko iz Sabora donese 76 glasova za koje želi da Milanović bude mandatarom, poništiti tu odluku. “Upravo tako, Ustavni sud to može napraviti na temelju svojih ovlasti čuvara Ustava, upozorenja koje je već izdao”, kazao je i dodao da bi za to bila dovoljna obična većina.

Naglasio je da posljedicom ovih odluka ne bi bilo njegovo razrješenje, nego to da Ustavni sud ne može dopustiti da se postupa protivno Ustavu. Upitan što bi bilo ako Milanović danas podnese ostavku, Šeparović je kazao da Milanović opet ne može biti mandatarom. “Upozoren je na vrijeme da ako želi postupati kao mandatar mora odmah podnijeti ostavku. Nije to napravio, sam je sebe isključio mogućnosti da bude mandatarom”, rekao je.

Posljedice za one koji budu ignorirali ovo upozorenje, kazao je, bilo bi poništenje odluke o mandatu za sastavljanje Vlade Zoranu Milanoviću. “Ako privremeni predsjednik da mandat za sastavljanje Vlade Milanoviću, Ustavni sud to može poništiti”, rekao je. “Ne govorim da će se to dogoditi, govorim što se može dogoditi”, rekao je. Ponovio je da je Ustav iznad svih pa i građana.

‘Nije dao ostavku na vrijeme’

Jedno od pitanja je bilo je li točno da Milanović ne može biti mandatarom jer nije dao ostavku na vrijeme. “Upravo tako”, kazao je Šeparović. “Ne može predsjednik Republike sam sebi skupljati potpise za mandatara, to je nespojivo”, rekao je. Postavljeno je i pitanje što ako Milanović nastavi negirati upozorenje. “Ponavljam, predsjednik se svojim ponašanjem sam doveo u situaciju da se isključuje od mogućnosti da bude mandatar. Stranke koje su ga podržavale ili će ga podržavati toga moraju biti svjesne”, kazao je.

Novinare je zanimalo, ako se sve ovo znalo i 18. ožujka, zašto se prije nisu oglasili prije izbora. “Nismo htjeli oglašavati se ni na koji način da ne bismo utjecali na volju birača”, kazao je. Dodao je i kako sada ne djeluju na volju birača. “Volju birača nećemo dirati. Mi smo svoje rekli upozorenjem od 18. ožujka, nije bilo potrebe da se stalno javljamo, sve je bilo jasno”, rekao je.

‘Svjestan sam težine odluke’

Ocijenio je i da Ustavni sud, kada bi tolerirao protuustavno djelovanje predsjednika ne bi bio potreban. “Svjestan sam težine ove odluke i svoje osobne odgovornosti. Znam čemu ćemo biti izloženi nakon ovoga. Ali mi ne sudjelujemo u realityju, nikakve prijetnje i zastrašivanja ne mogu utjecati na nas”, rekao je. “Nismo reagirali jer smo se naljutili na predsjednika, reagirali smo jer se nije poštovao Ustav”, kazao je.

Upitan o tri izdvojena mišljenja kazao je da je nezahvalno interpretirati odluke kolegica i kolega. “Iako nema izdvojenih mišljenja u ovim postupcima, ja ću ih dopustiti. Neka napišu i obrazlože zašto smatraju da ova odluka nije sukladna Ustavu, zašto su glasali protiv i to očitovanje ću objaviti na stranicama suda”, rekao je. “Ukratko, smatraju da nije bilo potrebe za reakcijom kada nismo reagirali prije, smatraju da je bilo i drugih izjava u kampanji i ranije. Da smo trebali gledati širu sliku, što je i točno. Ali ovdje se nije raspravljalo o odnosima predsjednika Republike i predsjednika Vlade”, rekao je.

Ocijenio je da je ovo izvan svih ustavnih okvira i da ovo Ustavni sud nije mogao prešutjeti. “Radi se o kršenju Ustava”, ponovio je Šeparović i dodao da ne podržava odnos kakav imaju predsjednik i premijer.

‘Bi li poništavanje izbora bilo bolje?’

Opet je uslijedilo pitanje zašto pred izbore ljudima nije jasno rečeno da Milanović ne može biti mandatarom. “Rekli smo nešto puno jače, da odmah mora podnijeti ostavku”, kazao je. “Rekli smo ne možeš nastupiti nego odmah podnijeti ostavku. Upozorili smo na moguće posljedice, mislite li da bi bilo bolje poništiti izbore ili konstatirati da se Milanović sam doveo u poziciju da ne može biti mandatarom”, kazao je.

Novinare je zanimalo što će biti ako se predloži neki drugi mandatar, a Sabor izabere Milanovića. “Svatko tko dobije mandat u skladu s Ustavom i Zakonom, sve su opcije dopuštene i Ustavni sud se u to neće miješati. Manjinska vlada, bilo koji mandatar, Ustavni sud samo smatra da se predsjednik sam doveo u ovu poziciju da ne može biti mandatarom”, rekao je.

Na pitanje novinarke znači li to da Sabor ne smije izabrati Milanovića za premijera, kazao je da je tako. Šeparović je ponovio da nitko nije iznad Ustava. Novinari su kazali i da građanima možda nije bilo jasno da Milanović nikako neće moći biti premijerom. “Ne, kada bi ignorirali njihove glasove, poništili bi izbore, ali to nećemo jer smo na vrijeme upozorili. Rekli smo predsjedniku i SDP-u, da ukoliko on želi biti kandidat mora odmah dati ostavku. Rekli smo, time krši Ustav. Ne znam što treba biti jasnije od toga. Rekli smo, sve posljedice koje proizlaze do poništavanja radnji i odluka”, kazao je.

Nema govora, kaže, o državnom udaru

Novinare je zanimao i članak Ustava na koji se pozivaju za ovo. “Ima, ovlasti predsjednika i uloga nestranačke osobe koja ne smije nastupati u korist bilo koje političke opcije”, kazao je. Potom je objasnio kako Ustavni sud može poništiti odluku Sabora o mandataru. Šeparović je pročitao članak kojim to objašnjava, ali mu nije bilo jasno kako se ova današnja odluka može nazvati državnim udarom.

“Kakav državni udar? Nema govora, to su preteške riječi, ne bih htio da ode takva poruka. Ne može Ustavni sud kada postupa po Ustavu raditi državni udar jer netko nije postupao prema Ustavu i upozorenjima”, kazao je. Naglasio je i da predsjednik neće moći odugovlačiti iako 10 ustavnih sudaca ističe mandat 7. lipnja. “Ne budu li izabrani, a očito da neće, automatski im se produljuje mandat šest mjeseci”, rekao je.

‘Maksimalno smo otvoreni’

Jedna novinarka pitala je Šeparovića zašto ova sjednica nije bila javna, dodajući kako bi izdvojena mišljenja sudaca u tom slučaju već sada bila dostupna javnosti. On je ocijenio kako je rad Ustavnog suda Hrvatske jedan od najtransparentnijih u Europi.

“Maksimalno smo otvoreni, ali nijedan sud ne dopušta medijima da budu na sjednicama na kojima se vijeća i glasuje. To sam deset puta objasnio, ali moram ponovno, to je radi toga da se ustavne suce sačuva od mogućih pritisaka, percepcije javnosti na izlaganje, zauzimanje stavova. Moraju biti otvoreni i zaštićeni, a mora se spriječiti isticanje sudaca u medijima”, rekao je.

Ocijenio je da to imaju i Sud EU-a i Sud za ljudska prava. “To nema nijedan sud na svijetu. Razumijem, i ja bih volio biti u redakciji kada se pripremaju određene teme, ali to je zatvoreno, vi to tako radite jer smatrate da to tako treba biti”, kazao je pa ponovio da je Ustavni sud otvoren javnosti.

‘To su bile predstave za javnost’

Novinarka je na to kazala da Zakon propisuje kako je rad suda javan i da sjednice mogu biti tajne, uz neko obrazloženje. Šeparović je potom pročitao odredbu Ustavnog zakona koja kaže da predstavnici tiska mogu biti nazočni na sjednici. “Nema obaveze, da je ima, vjerujte bili biste na svima. Ustavni sud je odlučio da neće biti, upravo iz razloga koje sam rekao. Ranije su to bile predstave za javnost u kojima su suci oblačili toge, unaprijed se dogovarali i izlagali predmete”, kazao je.

Ovaj saziv je odlučio da tako neće biti, kazao je, pa dodao da je sve bilo u redu do predmeta o koronavirusu kada su krenuli upiti o otvorenosti sjednica. No, kazao je da institut izdvojenih mišljenja pridonosi tome da mediji znaju tko je za što dao glas. “To je bogatstvo Ustavnog suda”, rekao je pa pitao što je sporno. “Razumijem vas i sa stajališta vas kao novinara pitanje je legitimno, ali ja vam sa stajališta Ustavnog suda govorim zašto mediji ne mogu biti nazočni”, rekao je.

‘Sam si se doveo u ovu situaciju’

Novinare je zanimalo zašto Ustavni sud nije poništio izbore ili donio neku drugu odluku kojom se postavlja nedvojbenim čuvarom Ustava. Ponovio je da su jačinu povrede Ustava izmjerili tako da su na vrijeme upozorili na moguće posljedice. “Kada se na volju birača više ne može utjecati, Ustavni sud reagira i kaže ovo što kaže danas. Sam si se doveo u situaciju da ne možeš biti mandatarom”, rekao je Šeparović govoreći o Milanoviću.

“Izbore ne možemo, ne smijemo i ne trebamo poništiti”, kazao je Šeparović. Jedna novinarka ocijenila je da je Ustavni sud možda ovom odlukom bacio gorivo na otvorenu vatru i ojačao argumente onih koji smatraju da je Ustavni sud političko tijelo. “Nikakav kaos ne može nastati i potrebe za njim nema. Uloga Ustavnog suda je da neustavne situacije vrati u okvire Ustava. Svjesni smo odgovornosti, znali smo da u dijelu javnosti odluka neće biti prihvaćena, svjesni smo da ćemo biti izloženi najgorim mogućim uvredama i klevetama, ali na to smo spremni”, kazao je Šeparović.

“Ali, mi moramo čuvati Ustav, bez obzira na to što će tko reći. Onaj tko bude stvarao kaos, bit će odgovoran za njega, Ustavni sud to sigurno nije”, kazao je. Jedan novinar iz BiH ocijenio je da ovo izgleda kao da se Ustavni sud miješa u političke procese. Šeparović je kazao da je ovo bio zadnji dan kada je Ustavni sud mogao reagirati. “Ili danas ili nikako”, kazao je.

‘Rezultate nećemo dirati’

Šeparović je dodao da je Ustavni sud već upozorio na sve, ali da se Ustavni sud ne može povući zbog straha od kritika. “Ustavni sud je svoju ulogu izvršio, pozivamo na razum, smirenje tenzija, neka se vrate u okvire Ustava, formiraju većinu, pozivamo da se stane s protuustavnim ponašanjem i zato postoji Ustavni sud”, kazao je.

Novinare je zanimalo može li se Milanović na nekim ponovljenim izborima, kao obični građanin kandidirati. “Može”, rekao je. Sljedeće pitanje bilo je je li točno da utjecaj Milanovića nije toliki za poništenje izbora, ali je takav za poništenje odluke Sabora o predsjedniku Vlade. “Rezultate nećemo dirati zbog njegova protuustavnog ponašanja, ali on, koji bi se trebao držati Ustava, on koji bi kao premijer trebao prisegnuti na Ustav, ne može biti mandatarom”, kazao je.

‘Vlast pripada narodu, ali…’

Šeparović je rekao i da nije isto poništiti volju građana i reći hrvatskom Saboru da izabere nekoga drugoga. “To nije isto. Vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu, ali Ustav je iznad naroda, predsjednika i Ustavnog suda”, kazao je. Odgovorio je i da bi odluka bila ista i da su Rijeke pravde dobile, primjerice 80 mandata. No, Šeparović tvrdi i da ovo nije zabrana političkog djelovanja.

“Normalno da ne može imati konzultacije, ne može se sam sa sobom konzultirati”, rekao je. Onda je kazao da je Milanoviću dužnost provoditi konzultacije, ali ne sam sa sobom. “Može sa strankama, s kim god hoće, ali ne sam sa sobom”, zaključio je Šeparović i okončao presicu.