Obuljen Koržinek na nadrealnoj presici o hapšenju suradnika: 'Ja sam spriječila pljačku'. I još: 'Nitko nije osporavao nadležnost EPPO-a'

Ministrica kulture upravo drži presicu nakon novih uhićenja i proširenja istrage EPPO-a

FOTO: N1

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek sazvala je konferencije za medije nakon što je po nalogu EPPO-a uhićen njezin najbliži suradnik i bivši pomoćnik, glavni konzervator u Upravi za zaštitu kulturne baštine Davor Trupković. Osim njega, uhićeni su i bivši dekan Geodetskog fakulteta Almin Đapo i profesor Boško Pribičević.

”Naš kolega Davor Trupković očito je osumnjičen za suradnju s Geodetskim fakultetom zbog istrage koja tamo traje. Ja se na to neću osvrtati, ali ono na što se trebam osvrnuti je postupanje Ministarstva. Svi mehanizmi kontrole u Ministarstvu su funkcionirali i to je EPPO potvrdio, jer je spriječena isplata i šteta. Mi smo platili 19 milijuna, a nama je isporučeno troškova 39 milijuna kuna. Mi smo napravili sve što je trebalo”, rekla je.

”Teško mi je vjerovati da je naš kolega sudjelovao u tome”, kaže.

‘Posao je bio legitiman’

”Mi smo rekli i pokazali da se što se tiče Ministarstva radilo o novcu iz državnog proračuna, a što se tiče izvlačenja iz novca s Geodetskog fakulteta to je bio europski novac. Iz današnjeg se priopćenja EPPO-a vidi da postoji sumnja da se eventualno nešto duplo snimilo iz fonda solidarnosti. Iz tog je priopćenja jasno da smo mi bili u pravu. Međutim, premijer i ja smo svaki put rekli da ako je bilo tko pokušao zloupotrijebiti situaciju treba odgovarati. Mi smo samo bili dužni upozoravati na tvrdnju da je ovo plaćeno europskim novcem, jer nije”, rekla je.

Na pitanje novinara u kakvu situaciju nju stavlja akcija EPPO-a, Obuljen Koržinek ponovno tvrdi da je Ministarstvo reagiralo kako je trebalo. ”Mi smo objavili izvještaj na web stranicama koji je stavljen na temelju izvještaja gospodina Trupkovića koji je bio zadužen za taj projekt. Mi smo objavili popis svih zgrada, svih kvadrata, datum kada su snimljene i tko je naručio snimanja.

Ono što želim reći i stojim iza toga je da je ovo bio legitiman posao, profesionalno napravljen, dogovoren dva dana nakon potresa da bi se snimile zgrade, da bi se preciznije procijenila šteta. Na temelju ovih snimaka mi smo argumentirali produljenje korištenja fonda solidarnosti i dio snimaka je korišten za projektiranje”, govori Obuljen Koržinek.

‘Mislili smo da je pogreška’

”Činjenica da je Ministarstvo uočilo problem i da sam donijela odluku da se prekinu isplate, puno prije istrage, pokazuju da smo reagirali. Ja to prije nisam govorila jer sam poštivala istragu”, kazala je.

”Način na koji mi u Ministarstvu funkcioniramo je da kontroliramo je li nam isporučeno ono što smo naručili i odobravamo troškove koji su legitimni. Naravno da ne sumnjate da je netko htio napraviti nešto nezakonito, uvijek mislite da je pogreška. Mi smo zaustavili isplate jer smo vidjeli neke duple zgrade. Ja sam rekla ok obustavite plaćanje i idemo sve provjeriti. Ako je itko pokušao zloupotrijebiti situaciju krize i potresa, za to treba odgovarati, ali ne može za to biti odgovorno Ministarstvo, a pogotovo ne deseci mojih kolega koji su požrtvovno sudjelovali u obnovi”, kaže.

”Ono što smo mi provjerili, nigdje nije bilo ponovnih snimanja istih površina. Ono što smo mi utvrdili i što smo dostavili EPPO-u je da je bilo u nekim slučajevima bilo dosnimavanja. Ta su se žurna snimanja radila da bi se procijenila šteta. Dalje su na tim zgradama rađena tlocrtna snimanja. Prema onome što smo mi vidjeli i prekontrolirali nigdje nije bilo duplog snimanja, ali tu su tijela da to istraže”, rekla je.

‘Ne postavljajte mi maliciozna pitanja’

”Ovih 19 milijuna koje smo platili je plaćeno iz državnog proračuna i to je jedina tema oko koje je bilo spora, ni u jednom trenutku nismo osporavali bilo kojem tijelu progona, bilo USKOK ili EPPO, da istraži. Ono na što smo bili dužni reagirati je da ako netko stavi u priopćenje da je ugovor plaćen europskim novcem onda je naša dužnost upozoriti građane da nije”, kaže.

Na pitanje novinara o izjavi premijera Andreja Plenkovića da nije zgodno EPPO ovo istražuje i da bi USKOK trebao preuzeti, Nina Obuljen Koržinek rekla mu je da ne postavlja maliciozna pitanja. ”Današnje priopćenje EPPO-a se ne odnosi na Ministarstvo, nego se širi istraga. Nitko nije osporavao nadležnost EPPO-a, tamo je spomenuto na početku četiri projekta financirana iz europskih sredstava. Jedino na što smo mi upozorili da što se tiče Ministarstvo je državni novac. U svakoj izjavi smo predsjednik Vlade i ja zainteresirani da se istraži ako je netko pokušao zloupotrijebiti situaciju jer ono što se u javnom prostoru pokušalo učiniti je staviti neko svjetlo na cijeli proces obnove”, odgovorila je.

Kaže da ne zna kako će se dalje stvari odvijati u Ministarstvu u vezi s Trupkovićem. ”Sasvim sigurno ću napraviti ono što se radi u takvom trenutku, ne znam evo prvi put se nalazim u takvoj situaciji. On je državni službenik više od 20 godina”, rekla je.

‘To nije moja odgovornost’

”Ja sam odgovorna za to da kada sam upozorena da sam spriječila daljnja planiranja, da sam naložila da se sve to provjeri i da nije nastao trošak. Kao što sam rekla, Trupković je zaposlenik Ministarstva dulje od 20 godina. Ja zaista ne mogu biti sigurna kako će se tko u kojoj situaciji ponašati. Zgrožena sam što mu se stavlja na teret, ali to je njegova odgovornost i ja za to ne mogu odgovarati”, kaže i na pitanje bi li trebala ona sada dati ostavku ili staviti mandat na raspolaganje, ponavlja da je njezina odgovornost bila uočiti problem.

”Zašto bih stavila mandat na raspolaganje? Kako ja mogu znati što netko radi? Sustav kontrole je uočio problem i spriječio isplate. To je sustav kontrole. On ne može nadzirati što radi koji pojedinac”, rekla je.

‘Nije to prijevara Ministarstva’

”Hajdemo sada biti jako precizni. Gdje su se događale prijevare? Na Geodetskom faklutetu. Pročitajte priopćenje. I u priopćenju piše da su se spriječile isplate i da su prijevare na drugoj adresi. To je ono što se nama pokušavalo cijelo vrijeme imputirati, a ja nisam o tome mogla govoriti. Radi se o prijevari na Geodetskom fakultetu”.

Na dio sumnji EPPO-a prema kojima je, u dogovoru s Trupkovićem, Geodetski fakultet Ministarstvu kulture i medija dostavljao izvješća po znatno višoj cijeni od cijene po kojoj bi iste radove obavile tvrtke s potrebnim kadrovima i opremom, Obuljen Koržinek kaže da to ne znači da ima problema u Ministarstvu.

‘Maliciozni medijski napadi’

”Ako ćete tako konstruirati nema smisla da ja stanem pred mikrofon. Ono što stoji u priopćenju je da su bila tri izvještaja, mi smo dobili snimke svih zgrada i zato je ključna tablica na stranici Ministarstva gdje imate točan broj kvadratnih metara i iznos koji je Ministarstvo platilo. Da smo mi platili i taj četvrti izvještaj po iznosima koji su nam iskazani onda bi zaista bio problem.

Ovako smo mi platili tri izvještaja, dobili smo za četiri i kada do zbrojite i podijelite i iskažete cijenu mi imamo najmanju iskazanu cijenu Geodetskog fakulteta. Pogledajte tablicu i to je ono gdje ja nisam mogla odgovarati na zaista maliciozne medijske napade koji su uzimali pojedine zgrade i pokazivali cijene. Za nas je izvješće sravnjeno na način da smo dobili sve i platili 19 milijuna kuna. Ministarstvo kulture nije ugovorilo ni jednu pojedinačnu zgradu jer to nismo niti mogli”, rekla je.

Sumnja na korupciju

Novinar ju je upitao i tvrdi li i danas da je sve što se objavljivalo u vezi afere 3D snimanje maliciozno i tendenciozno, kao što je poručila novinarki Telegrama koja je aferu i otkrila, kaže da ona to nikada nije rekla. ”Ne, ja to nisam tvrdila, nemojte mi to stavljati u ruke. Naša poteškoća je bila da zbog toga što su bili izvidi nisam mogla govoriti neke stvari. Meni je bilo lakše kad je objavljeno današnje priopćenje”, kaže.

Podsjetimo, Trupković je uhićen danas zbog sumnje na korupciju, u sklopu istrage na Geodetskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, potvrdio je jutros EPPO. Protiv sve trojice EPPO je donio rješenje o proširenju i provođenju istrage.

Slučaj koji je otkrio Telegram

Kako se navodi u priopćenju EPPO-a, u kojem se ne navode identiteti uhićenih, sumnja se da je Trupković, kao pomoćnik ministrice, nakon što je 22. ožujka 2020. područje Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije pogodio potres koji je uzrokovao velika oštećenja na zgradama kulturne baštine, bio imenovan čelnikom tima za pregled i identifikaciju zgrada oštećenih potresom, što je uključivalo trodimenzionalno dokumentiranje oštećenja.

Sumnja se da je u dogovoru s bivšim pomoćnikom ministra Geodetski fakultet Ministarstvu kulture i medija dostavljao izvješća po znatno višoj cijeni od cijene po kojoj bi iste radove obavile tvrtke s potrebnim kadrovima i opremom. Riječ je inače o slučaju koji je otkrio Telegram i o kojemu je ekstenzivno donosio nova otkrića mjesecima.

Također, istraga je pokazala i da je bivši pomoćnik ministra bez ikakve odgovarajuće kontrole potvrđivao izvješća o obavljenim radovima koja je podnosio dekan u ime Fakulteta. Ta su izvješća lažno navodila da su određene zgrade snimljene ili su pak navodila zgrade za koje su plaćanja već bila izvršena na temelju ranijih izvješća.