Neugodno otkriće. Plenković rekao da u aferi Nine Obuljen nema EU novca pa je netko išao brže-bolje preknjižavati izvješća o isplatama

Preknjižavanje je obavljeno lani na Silvestrovo, otkrili su europski tužitelji

FOTO: Pixsell/Telegram

I ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek i premijer Andrej Plenković uporno su, još otkad je Telegram otkrio aferu oko 3D snimanja, tvrdili da taj posao Geodetskom fakultetu nije plaćen iz Fonda solidarnosti. Pozivajući se na to premijer je u pitanje dovodio i nadležnost Ureda Europskog javnog tužitelja (EPPO) u ovom slučaju, ističući kako zlouporabe treba istražiti, ali da se radi o novcu iz hrvatskoga državnog proračuna.

Ostao je kod tog stava i 23. studenoga kad je Telegram objavio tekst o tome da u izvješću o izvršenju proračuna za 2021. godinu stoji da je 6,037 milijuna kuna, što je 800 tisuća eura, plaćeno iz Fonda solidarnosti. Isto je pokazivalo i godišnje izvješće o poslovanju Geodetskog fakulteta i izvješće Državne revizije o poslovanju Ministarstva kulture.

Plenković tražio da vjerujemo samo njemu

No, premijer je na konferenciji za novinare, održanoj nekoliko sati nakon objave tih informacija, inzistirao da je riječ o novcu iz nacionalnog proračuna. U prilog tomu je i Ministarstvo financija izdalo priopćenje da je prema podacima Državne riznice posao 3D snimanja plaćen iz proračuna u četiri navrata u razdoblju od 18. prosinca 2020. godine do 14. ožujka 2023. godine.

Na pitanje zašto je taj transfer u izvršenju proračuna knjižen pod šifrom EU pomoći, premijer je odgovorio da je to “potpuno nebitna kvalifikacija te da je bitna provjera koju je on napravio s ministrom financija, glavnom rizničarkom, ministricom kulture”. Na dodatni upit znači li to da ne treba vjerovati ni izvješćima o izvršenju proračuna njegove Vlade ni Državnoj reviziji, premijer je odgovorio: “Morate vjerovati meni jer smo provjeravali navode koji su iskonstruirani, orkestrirani, netočni, lažni.”

Poručio je da je bitno “jedino to da sredstva, a ona su mogla biti isključivo iz EU Fonda solidarnosti, taj iznos, ta sredstva nikada putem zahtjeva za nadoknadu sredstava od strane Ministarstva kulture nikada nisu bila zatražena ni knjižena kao sredstva iz EU Fonda solidarnosti”.

Preknjižavanje obavljeno na Silvestrovo

Međutim, današnje priopćenje EPPO-a navodi nešto potpuno drukčije. Oni tvrde da je 800 tisuća eura, o čemu je Telegram i pisao, u 2021. godini knjiženo na teret Fonda solidarnost i da je taj trošak preknjižen na teret državnog proračuna tek 31. prosinca 2023. godine.

“Na temelju tri tako odobrena izvješća, Ministarstvo kulture i medija izvršilo je plaćanje Geodetskom fakultetu u iznosu od preko 2,5 milijuna eura. U 2021. godini, od tih 2,5 milijuna eura, iznos oko 800.000 eura knjižen je na teret Fonda solidarnosti Europske unije (FSEU), a potom, zbog neprovođenja odgovarajućeg postupka javne nabave, dana 31. prosinca 2023., taj je iznos preknjižen na teret Državnog proračuna Republike Hrvatske”, stoji u današnjem priopćenju EPPO-a.

Izvršenje proračuna i izvješće Revizije

Dakle, europski tužitelj tvrdi ono što piše i u izvršenju državnog proračunu, u izvješću o poslovanju Geodetskog fakulteta i u izvješću Državne revizije. Da je trošak od 800 tisuća knjižen na Fond solidarnosti i da je tek zadnjeg dana prošle godine proknjižen na državni proračun.

To je točno 39 dana nakon konferencije za novinare na kojoj je premijer tvrdio da ta “sredstva nikada putem zahtjeva za nadoknadu sredstava od strane Ministarstva kulture nikada nisu bila zatražena ni knjižena kao sredstva iz EU Fonda solidarnosti”. I 55 dana nakon što je Telegram objavio prvi tekst o malverzacijama sa 3D snimanjem. Kako se dogodilo preknjižavanje 31. prosinca prošle godine te zašto je ono bilo potrebno ako je sve plaćeno iz nacionalnog proračuna, pokušavamo doznati u Vladi i Ministarstvu financija, a odgovore na naš upit objavit ćemo naknadno, kada ih dobijemo.