Koje su sada Plenkovićeve opcije? Obzirom da mu Pupovac treba u Vladi, prva je da izazove raskol u DP-u

Plenkovićeva kvaka 22: HDZ ne može sastaviti vladu bez DP-a. A DP ne može u Vladu sa Srbima

Kad bi HDZ uzeo u vladu Domovinski pokret, a izbacio SDSS, u dobrom dijelu međunarodne javnosti to bi se prevelo sljedećom rečenicom: ”Hrvatski premijer udružio se s ustašama i eliminirao Srbe.” Plenković to dobro zna.

Hrvatska demokratska zajednica nesporno jest osvojila najviše glasova na jučerašnjim parlamentarnim izborima. Ali, osvojila je premalo glasova da bi mogla sastaviti parlamentarnu većinu i novu Vladu.

Utoliko je Plenkovićev “pobjednički “ govor sinoć u Westinu bio ne samo preuranjen, nego i prilično prijetvoran, ne samo zato što je HDZ zapravo dobio pet mandata manje nego prije četiri godine. Andrej Plenković politički je dovoljno inteligentan čovjek, da zna kako je pred njim prilično nemoguć posao sastavljanja nove parlamentarne većine. Evo zašto.

Opasna situacija

HDZ ne može sastaviti novu većinu bez Domovinskog pokreta. Predstavnici Domovinskog pokreta i sinoć su potvrdili da neće surađivati sa SDSS-om, što je, uostalom, prilično logično. Bilo bi dosta neobično da stranka koja glorificira veliko U surađuje sa srpskom strankom.

Ako predstavnici Domovinskog pokreta ne žele surađivati sa SDSS-om, to znači da HDZ gubi podršku jedine relevantne srpske stranke, a samim tim i potporu svih nacionalnih manjina, jer je politički neodrživo surađivati s nacionalnim manjinama bez Srba.

A Plenkovićeva vlast ne smije si dopustiti da nacionalne manjine završe u opoziciji, jer je to strahovito opasno za Plenkovićev međunarodni status, kao i za položaj Republike Hrvatske u Europskoj uniji.

Kvaka 22

Kad bi HDZ uzeo u vladu Domovinski pokret, a izbacio SDSS, u dobrom dijelu međunarodne javnosti to bi se prevelo sljedećom rečenicom: ”Hrvatski premijer udružio se s ustašama i eliminirao Srbe.” Gospodin Plenković to vrlo dobro zna.

Plenkoviću se, dakle, dogodila tipična kvaka 22: on ne može sastaviti vladu i saborsku većinu bez Domovinskog pokreta, a Domovinski pokret ne može ući u vladu sa Srbima, koje Plenković, pak, mora imati u vladi. Što su onda preostale Plenkovićeve opcije?

Prva je da izazove raskol u Domovinskom pokretu, i da kupi nešto njihovih zastupnika, osobito onih koji su manje radikalni u odnosu prema srpskom pitanju u Hrvatskoj. No, Domovinski pokret iz ovih je izbora izašao toliko ojačan, da ne bi trebalo, barem u idućih nekoliko tjedana, očekivati njegov raskol.

Ponavljanje izbora?

Druga je HDZ-ova opcija da se, usprkos svim mogućim uvredama razmijenjenim u posljednjih nekoliko godina, a posebno tijekom izborne kampanje, pokuša dogovoriti s Mostom.

Međutim, znamo da su HDZ-ove koalicije s Mostom redovito završavale izlaskom Mosta iz vlade i vladajuće većine, što je prije osam godina dovelo do pada Karamarkove vlade.

Čini se, dakle, da Andrej Plenković doista ne može sastaviti trajniju parlamentarnu većinu. Budući da se mogućnost formiranja manjinske SDP-ove vlade također doima nerealnom, moglo bi se dogoditi da će se izbori morati ponoviti.